Tērauda sirds – grafikas mākslinieces Ausmas Šmites personālizstāde

Ausma Šmite - tērauda sirds

No 2012. gada 29. marta līdz 28. aprīlim “Galerijā 21” būs skatāma grafikas mākslinieces Ausmas Šmites personālizstāde “Tērauda sirds”, kurā talantīgā autore publiku iepazīstinās ar pēdējo gadu laikā tapušajām litogrāfijām. Tā ir pirmā jaunās grafiķes personālizstāde, un “Galerija 21” priecājas par aizsākušos sadarbību ar daudzsološo mākslinieci, kas rūpīgi strādā tieši šajā mākslas tehnikā – grafikā.

Ausma Šmite - tērauda sirds

Tēma, ar kuru saistīta izstāde, pirmajā skatījumā šķiet briesmīga. Pati māksliniece par to saka: “Briesmoņi ir fascinējoša parādība, kas vienmēr bijusi neatņemama sabiedrības un kultūras daļa, reizē pievelkot un liekot novērsties. Šobrīd mani interesē vērot, fiksēt un salīdzināt, kas prasa gan veiksmi pamanīt, gan pacietību neaizbiedēt ieraudzīto. Top savādu un varbūt nedaudz biedējošu tēlu galerija – fantastisku būtņu portreti -, kurā sajaucas popkultūras citāti, leģendas un patiesi fakti.

Briesmonis, dzīvojot tumsā, aiz sabiedrības robežas, sevī iemieso bailes un mežonīgos dabas spēkus. Tomēr tas arī uzdod jautājumu par to, cik viegli ir padarīt kādu par briesmoni, attiecīgi pret viņu tā izturoties. Es ļauju tēliem palikt ārpus zināmās un saprotamās pasaules kārtības, aicinot katru skatītāju izvērtēt, vai viņš ir gatavs akceptēt savādāko un neierasto.”

Māksliniece Ausma Šmite (1986) litogrāfijas zīmējumus veido uz kaļķakmens plāksnes, pēc tam to ķīmiski apstrādā un ar speciālas preses palīdzību pārnes uz papīra. Zīmēšanas process ir līdzīgs kā uz papīra, bet atšķirībā no tā kaļķakmens plākšņu virsmas ļauj izmantot arī “skarbākus” paņēmienus, tādus kā skrāpēšanu, virsmas kodināšanu un eksperimentus ar dažādu vielu un šķidrumu uzklāšanu.

Guntars Sietiņš, Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares vadītājs, par mākslinieci stāsta: “Ausmas Šmites litogrāfijas ir grafiski tīras un elegantas. Šo kompozīciju pamatā ir ļoti smalks, izjusti niansēts zīmējums. Bet zem šā šķietamā viegluma ir palicis neredzams liela apjoma darbs.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.