Latvijas Nacionālā opera (LNO) ir vienīgā operas un baleta žanra institūcija, kas Latvijā pilda Valsts operas funkcijas. Latvijas Nacionālās operas darbība ir turpinājums Rīgas operkultūras bagātajām tradīcijām.
1782. gadā Lielajā Ķēniņu ielā tika uzcelta ēka, kurā līdz 1863. gadam darbojās Rīgas Pilsētas teātris. Tieši tur no 1837. līdz 1839. gadam strādāja pasaules mūzikas vēsturei tik būtiskais Rihards Vāgners, sākot komponēt savu operu Rienci. Rīgas Pilsētas teātra jaunā celtne, tagadējā LNO mītne, tika pabeigta 1863. gadā: šajā ēkā līdz Pirmajam Pasaules karam strādāja vēlāk pasaules slavu guvušie diriģenti Bruno Valters, Fricis Bušs un Klemenss Krauss.
Pirmo latviešu operas trupu ar nosaukumu Latviešu opera Rīgā dibināja Pāvuls Jurjāns. 1918. gada 15. oktobrī darbību uzsāka šīs trupas ieceru turpinātāja, Jāzepa Vītola un Teodora Reitera veidotā Latvju opera. Sākotnēji izrādes notika tagadējā Nacionālā teātra ēkā, bet kopš 1919. gada 23. janvāra – kādreizējā vācu Rīgas Pilsētas teātrī: Riharda Vāgnera Klīstošais holandietis bija pirmā latviešu operas trupas sniegtā izrāde pašreizējās Latvijas Nacionālās operas telpās.
Pēc teātra rekonstrukcijas pirmās kārtas pabeigšanas 1995. gadā Latvijas Nacionālās operas nams no jauna vēra savas durvis. LNO direktora Andreja Žagara vadībā 2001. gadā tika atklāta Operas Jaunā zāle. Starptautisku rezonansi guvuši ne tikai LNO mākslinieki, bet arī 1998. gadā aizsāktais Rīgas Operas festivāls, kas Rīgas iedzīvotājiem un viesiem ļauj parādīt jaunāko un spilgtāko LNO iestudējumu klāstu.
Latvijas Nacionālā opera ir vienīgā latviešu operas un baleta institūcija, kas sekmīgi darbojusies dažādu varu paspārnē: ir mainījušies institūcijas nosaukumi (Latvju opera – Padomju Latvijas opera – Latvju opera – Latvijas Nacionālā opera – Rīgas Opera – Latvijas PSR Valsts operas un baleta teātris – Latvijas PSR Valsts ar Darba Sarkanā Karoga ordeni Apbalvotais Akadēmiskais operas un baleta teātris – LPSR Valsts Akadēmiskā Nacionālā opera – Latvijas Nacionālā opera), tomēr vēsturisko kontinuitāti vienmēr ir nodrošinājuši spilgti mākslinieki un to radītie iestudējumi.
Daudzi no šobrīd pasaules ievērojamākajiem operdziedātājiem nāk no Latvijas un savu karjeru sākuši LNO: Elīna Garanča, Kristīne Opolais, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka, Inga Kalna, Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš.
[resurss: opera.lv]