No 17. februāra būs skatāma Intas Celmiņas personālizstāde “Pateikt nepasakāmo”

Publicēts: | Atjaunots:


Inta Celmiņa. Trio. 1978.
Inta Celmiņa. Trio. 1978. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Publicitātes foto

No 2022. gada 17. februāra līdz 29. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva labajā spārnā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Intas Celmiņas personālizstāde “Pateikt nepasakāmo”.

Inta Celmiņa pieteica sevi mākslā 20. gadsimta 70. gados, sasniedzot paliekošu vietu Latvijas kultūrvēsturē. Personālizstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apkopo piecdesmit gadu daiļradi, atspoguļojot gleznieciskā rokraksta stilistisko mainību.

Intas Celmiņas iemīļotākais motīvs ir mūzika, ko viņa salīdzinājusi ar krāsu mākslu.

Ja mūziku uztver ar dzirdi, un tās skaņas, kas nonāk apziņā, ir pilnīgi abstraktas, tad tikpat viegli var vērot arī krāsu salikumus, tūdaļ nemeklējot skaidrību sižetā. Jābauda un jāgaida, līdz skaņu vai krāsu vijumi radīs atbalsi sajūtās un atklās mākslinieka ideju

Intas Celmiņas mūzikas salīdzinājums ar krāsu mākslu

Inta Celmiņa pēta iespējas audeklos attēlot skaņas iespaidu gan ar mūziku saistītās tēmās, gan ainavu motīvos, gleznojot mūziķus un diskutējot ar viņiem par klasiskās mūzikas un vizuālās mākslas sociāliem uzdevumiem un kompozicionālām kopsakarībām.

Mākslinieces 70. gadu kompozīcijas balstītas uz laukumu kontrastiem, uz tumša fona izceļot pelēkbaltos akcentus, taču pamazām rokraksts pietuvojas trauksmainajiem mūzikas ritmiem. 90. gados reizē ar triepiena ekspresiju glezniecība ieguvusi lielāku formu nosacījumu un spēcīgu krāsaino laukumu ekspresiju.

Pateikt nepasakāmo. Ir iespaidi no dabas, ir skices ar formas meklējumiem un mēģinājumi sadalīt tēmu sastāvdaļās, lai beidzot parādītu to vienā veselumā.

Inta Celmiņa
Inta Celmiņa. Karalis un karaliene. 1990.
Inta Celmiņa. Karalis un karaliene. 1990. Audekls, eļļa. Autores īpašums. Publicitātes foto.

Par mākslinieci

Inta Celmiņa dzimusi 1946. gadā Rīgā, 1969. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Pedagoģijas nodaļu un sākusi piedalīties izstādēs. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1976. gada. Vecākā pasniedzēja LMA Pedagoģijas katedrā (1969–1970, 1976–1988), asociētā profesore Starptautiskajā Praktiskās psiholoģijas augstskolā (2003–2007). 2001. gadā ieguvusi mākslas maģistra grādu.

2020. gadā Intai Celmiņai piešķirta Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendija, 2011. gadā – Triju Zvaigžņu ordenis. Darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra, Tukuma, Madonas, Saldus muzeju, Zuzeum un Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijās, kā arī Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Lietuvas Mākslas muzejā Viļņā un Ludviga Modernās mākslas muzejā Āhenē (Vācija).

Biļešu cenas

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

  • Pieaugušie: 3,00 EUR
  • Studenti, pensionāri 1,50 EUR
  • Skolēni 0,50 EUR
  • Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
  • Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Informācija apmeklētājiem: Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: https://go.mediabox.lv/3HFHM0f .

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.