Dramaturgu asociācija aicina lasīt lugas

Publicēts:


Tukši teātra krēsli

Ņemot vērā Latvijas valdības lēmumu “Covid-19” vīrusa dēļ atcelt publiskus pasākumus, tajā skaitā teātra izrādes, biedrība “Dramaturgu asociācija” aicina teātra fanus turpināt domāt par teātri un izbaudīt savas iztēles brīvību, lasot Latvijas autoru lugas.

Lai arī pēdējos desmit gadus lugu izdošana grāmatās ir mazinājusies, tomēr, pateicoties interneta iespējām, daudzus dramaturģiskus tekstus ir iespēja lasīt tiešsaistē. Tie nav tikai klasikas darbi, kuri brīvi pieejami, pateicoties autortiesību termiņa beigām, bet arī pašu autoru personīgajās un dažādās citās mājaslapās ievietotās laikmetīgās lugas.

Apzinoties, ka šajā laika periodā citkārt aktīvie teātra skatītāji daudz laika pavadīs mājās, tā ir lieliska iespēja rakstīto vārdus salīdzināt ar to, kas redzēts vai tiks redzēts uz skatuves. Tā ir arī iespēja pievērst vairāk uzmanības mazāk populārai – tomēr ekskluzīvai – literatūras formai: dramaturģijai, kas Latvijā vēsturiski bijusi tikpat nozīmīga kā proza un dzeja.

Tukši teātra krēsli

Svarīgi arī, lai Latvijas autoru lugas vēlāk nonāktu uz skatuves, tas saistīts arī ar atlīdzību. Tā tiktu veicināts vietējās izcelsmes intelektuālā īpašuma “patērēšana”. Par katr katru ārvalstu autordarbu (dziesmu, lugu, filmu utt.) ir jāmaksā atlīdzības ārvalstu autortiesību turētājiem un šī nauda izplūst no Latvijas. Varbūt īstais brīdis, kad atzīt- jā, uz mūsu skatuvēm jābūt – protams, ne visām, bet – proporcionāli vairāk pašmāju autoru lugām! Turkāt – gan agrāk, gan šobrīd to vēlas arī skatītāji, un to parāda arī dažādas aptaujas.

Sarakstu ar vietnēm, kur lasīt lugas, var atrast lugas.lv.

Vairākiem citiem “Dramaturgu asociācijas” autoriem – Egilam Šņorem, Birutai Zujānei, Dainai Strelēvicai, Inārai Šteinbergai, Monikai Zīlei, Hermanim Paukšam, Uldim Siliņam, Arturam Rubenim, Leldei Stumbrei, Kristiānai Štrālei Dreikai – lugas publicētas grāmatās un/vai periodikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.