Ceturtdien, 4. jūnijā plkst. 19:00 dizaina salonā “Inch” (Kalnciema ielā 33, Rīgā) tiks atklāta mākslinieces Gitas Šmites gleznu izstāde “Jāņi”. Tajā apkopotie darbi, kas gleznoti jauktā tehnikā, pauž mākslinieces attieksmi pret latviešu senākajiem, lielākajiem un mīlētākajiem svētkiem.
“Jāņi” ir Gitas Šmites sestā personālizstāde, kurā atklāts jaunākais mākslinieces veikums laikā pēc 2006. gada izstādes “Sieviete un gaisma”. “Gleznu jēga ir nonākt pie cilvēka,” norāda G. Šmite. Māksliniece savos darbos attēlojusi dažādas lietas un procesus, kas saistās ar Vasaras saulgriežiem – gan Jāņu vainagus un pašus līgotājus, gan pirtī iešanu un Jāņu zāļu lasīšanu.
“Jāņi – tur ir kaut kāds īstums. Varbūt mēs šodien dodam pārāk sarežģītus vārdus saviem bērniem, svinam pārāk sarežģītus svētkus, pārāk daudz ņemam no citiem un pārāk maz esam mēs paši. Pārāk pakļaujamies sabiedrības spiedienam par to, kādiem mums jābūt, un pārāk maz pastāvam par to, kādi paši gribam būt,” atzīst māksliniece.
Izstādes “Jāņi” gleznās māksliniece iemūžinājusi arī savas ģimenes locekļus, izstādot arī sava vīra – reklāmas speciālista Ērika Stendzenieka portretu ar jēra ausīm. Jēra ausu loma gan netiek komentēta.
Māksliniece Gita Šmite Latvijas glezniecībā sevi pieteikusi gadsimtu mijā, un turpmākās desmitgades laikā tiekusies atdzīvināt, stiprināt un noturēt sabiedrības interesi par latviešu glezniecību tās klasiskajā izpratnē.
Kopš 1994. gada Gita Šmite ar saviem darbiem piedalījusies izstādēs, veidojusi tērpus teātra izrādēm, kā arī iesaistījusies daudzos citos mākslas projektos.
“Līdzās figurālajai glezniecībai, nozīmīgākā Gitas izpausmes forma ir portreti. Tajos viņa koncentrē savu interesi un saprašanu par modi, tērpu un skatuves kostīmu,” norāda mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.
Tikpat personiska kā Gitas Šmites gleznās vērojamā ir arī izstādes norises vieta – dizaina salona “Inch” telpiskā vide, kur glezniecības darbi tiks izstādīti pirmo reizi. Izstāde tur būs apskatāma līdz jūlija sākumam.