Grāmatu draugu ķēdes desmitgades atzīmēšana Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Publicēts: | Atjaunots:


e-art.lv stilizēta ilustrācija no LNB publicitātes attēla. (oriģinārā foto autors: Edgars Kalmēns)
e-art.lv stilizēta ilustrācija no LNB publicitātes attēla. (oriģinārā foto autors: Edgars Kalmēns)

Piektdien, 2024. gada 18. janvārī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), atzīmējot Grāmatu draugu ķēdes desmitgadi, norisināsies simboliska akcija, kurā LNB darbinieki aicinās bibliotēkas apmeklētājus improvizētā grāmatu ķēdē pāri ātrijam no rokas rokā nodot un svinīgi ievietot grāmatu dāvinājumus Tautas grāmatu plauktā 4.stāvā

Lai aktualizētu Tautas grāmatu plaukta dāvinājumu nodošanas iespēju un sarūpētu grāmatu ķēdes saturu pasākumam, aicinām ikvienu dāvināt savu grāmatu īpašajam Tautas grāmatu plauktam. Sev īpašo grāmatu ar ierakstu vai vēlējumu, kas ierakstīts kādā no tās priekšlapām, no 12. janvāra varēs nodot LNB ātrijā blakus “Draugu telpai”.

LNB publicitātes attēls. Foto: Edgars Kalmēns.
LNB publicitātes attēls. Foto: Edgars Kalmēns.

Pirms desmit gadiem, 2014. gada 18. janvārī, Rīgā norisinājās akcija “Gaismas ceļš – grāmatu draugu ķēde”. Akcijas laikā divu kilometru garā cilvēku ķēdē no rokas rokā pārvietoja vairāk kā 2000 grāmatas no toreizējās LNB ēkas K. Barona ielā 14 uz jauno ēku Mūkusalas ielā 3. Vienlaikus ķēdes norisei Rīga tika atklāta kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta. Dalībai Grāmatu draugu ķēdē, kas guva lielu starptautisko mediju uzmanību, bija pieteikušies vairāk nekā 15 000 dalībnieki no Latvijas un ārvalstīm.

Šodien Tautas grāmatu plauktā glabājas vairāk nekā 7500 vienību 48 valodās, kas dāvinātas desmit gadu laikā, t. sk. Latvijas prezidentu un ārvalstu augstāko amatpersonu dāvinājumi. Mājaslapā https://tautasgramatuplaukts.lv/ iespējams aplūkot ne tikai informāciju par dāvinātajiem izdevumiem un to ierakstus, bet arī bagātīgu fotogrāfiju galeriju.

Interesanti fakti par Tautas grāmatu plauktu

Tautas grāmatu plaukts. Latvijas nacionālā bibliotēka. Foto: Kristians Luhaers
Tautas grāmatu plaukts. Latvijas nacionālā bibliotēka. Foto: Kristians Luhaers
  1. Plauktam saziedoti 7722 izdevumi, t. sk. notis un pašizgatavoti izdevumi.
  2. Vecākā dāvinājumā saņemtā grāmata ir 1746. gadā izdota Bībele.
  3. Pirmais Tautas grāmatu plaukta dāvinājums ir 1825. gadā latviešu valodā Pēterburgā izdotās Lambsdorfu dzimtas Bībeles.
  4. Vispopulārākais dāvinājums ir Aleksandra Grīna romāns “Dvēseļu putenis” – Tautas grāmatu plauktā glabājas 41 dažādos laikos izdots eksemplārs.
  5. Visplašāk pārstāvēti Raiņa darbi, dāvināti arī rakstnieka kopoto rakstu visi sējumi.

2 Replies to “Grāmatu draugu ķēdes desmitgades atzīmēšana Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.