Izdevējdarbība un nācija – konference Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Publicēts: | Atjaunots:


Ansim Gulbim 150. Konference "Izdevējdarbība un nācija"
Ansim Gulbim 150. Konference "Izdevējdarbība un nācija"

Drīz, 2023. gada 7.–8. decembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) risināsies starptautiska zinātniska konference “Izdevējdarbība un nācija”. Šis pasākums ir daļa no plašāka norišu cikla “Latviešu grāmatai 500”, kas veltīts izcelt latviešu grāmatniecības nozīmību un tās ietekmi uz nācijas kultūras attīstību.

Programma

Konference šogad atzīmē latviešu izdevēja Anša Gulbja 150 gadu jubileju. Gulbis, dzimis 1873. gadā un miris 1936. gadā, ir atzīts par vienu no nozīmīgākajiem figūrām latviešu izdevējdarbības vēsturē. Viņa darbība un ieguldījums ir bijis būtisks ne tikai grāmatniecības attīstībai, bet arī latviešu nācijas kultūras un identitātes stiprināšanā.

Konferences “Izdevējdarbība un nācija” programma ir plaša un daudzveidīga, piedāvājot gan ievadlekcijas, gan diskusijas, kas aptver grāmatniecības nozīmi nācijas stiprināšanā. Starp lektoriem ir tādas zinātniskās autoritātes kā Mēliss Frīdentāls un Pēteris Bankovskis, kā arī pētnieki Viesturs Zanders, Kristina Papule un citi. Šie eksperti dalīsies savos pētījumu rezultātos, atklājot grāmatniecības nozīmi dažādos aspektos – no tulkošanas un mecenātisma līdz izglītības procesiem.

Īpaša uzmanība konferencē tiks veltīta diskusijām, kas vadītas pieredzējušo ekspertu Gustava Strengas un Dagnijas Baltiņas vadībā. Tās apspriedīs tādas tēmas kā “Lielas idejas, lieli projekti, lieli vīri?” un “Pēc 100 gadiem. Jauni izaicinājumi un uzdevumi“, kuras ir īpaši aktuālas mūsdienu kontekstā, pievēršoties jauniem izaicinājumiem un uzdevumiem grāmatniecības jomā.

Konferences ietvaros notiks arī speciālas sesijas Latvijas pedagogiem un bibliotekāriem, kurās tiks apspriesta grāmatu nozīme izglītības procesā un bibliotekāru pieredze. Dalībniekiem būs iespēja saņemt digitālu apliecinājumu par piedalīšanos šajā pasākumā.

Papildus akadēmiskajām lekcijām un diskusijām, konferences dalībnieki aicināti piedalīties ekskursijās LNB, kur notiks četras izstādes, kas veltītas grāmatniecībai un izdevējdarbībai. Tāpat 8. decembrī, izdevēja Anša Gulbja dzimšanas dienā, tiks rīkota ekskursija “Anša Gulbja kvartāls”, ko vadīs LNB vadošais pētnieks Viesturs Zanders.

Konferences organizēšanā piedalās Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un Valsts kultūrkapitāla fondu, apliecinot valsts atbalstu šāda veida kultūras un zinātniskajiem pasākumiem.

Ansim Gulbim 150. Konference "Izdevējdarbība un nācija"
Ansim Gulbim 150. Konference “Izdevējdarbība un nācija”

Konferences “Izdevējdarbība un nācija” nozīmīgums ir ne tikai Anša Gulbja jubilejas atzīmēšanā, bet arī tās spējā rosināt diskusijas un pētniecību par grāmatniecības nozīmi mūsdienu sabiedrībā, tādējādi veicinot izpratni par latviešu kultūras mantojumu un tā attīstību.

2 Replies to “Izdevējdarbība un nācija – konference Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.