Klusā daba ar gājputnu – tekstilmākslinieces Dzintras Vilks personālizstāde

Publicēts: | Atjaunots:


Dzintra Vilks. Rudens. Fragments. 2017.
Dzintra Vilks. Rudens. Fragments. 2017. Pluču dzija, vilna, lins, zīds, kauls, sizals. Tehnika: gobelēns, sumaks, persietis, izšuvums, tinums, autortehnika. Autores īpašums. Foto: Pēteris Tenisons

Līdz 8. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) norisināsies tekstilmākslinieces Dzintras Vilks personālizstāde “Klusā daba ar gājputnu”.

Dzintras Vilks vārds ir viens no pazīstamākajiem Latvijas tekstila un šķiedras mākslas pasaulē. Jau daudzu gadu garumā izstāžu apmeklētājus priecē meistares radošais rokraksts: atpazīstams un tikai viņai raksturīgs, daudzveidīgs un nemitīgi jaunus iespaidus, formas un materiālus meklējošs.

“Klusā daba ar gājputnu” – māksla un daba. Kopš daiļrades pirmsākumiem daba ir bijusi Dzintras Vilks svarīgākā tēma. Iedvesmojoties no meža, pļavas, vēja, kukaiņiem, putniem, gadalaikiem un zāles stiebriem, autore rada gobelēnus un telpiskas kompozīcijas, par pamatu ņemot kādu motīvu vai formu un izstāstot to tekstilmākslas valodā. Lai gan daba Dzintras Vilks darbos vizuāli ir primāra, tajos vienmēr ietverta dziļāka nozīme, īpašs vēstījums, ko sevī nes jaunradītais.

Dzintra Vilks. Rudens. 2017. Foto: Pēteris Tenisons
Dzintra Vilks. Rudens. 2017. Pluču dzija, vilna, lins, zīds, kauls, sizals. Tehnika: gobelēns, sumaks, persietis, izšuvums, tinums, autortehnika. Autores īpašums. Foto: Pēteris Tenisons

Mākslinieces darba gaita

Māksliniece spēj uzreiz ieraudzīt to, kas ir raksturīgs un svarīgs, atšķirt to no nebūtiskā, tāpēc viņas izteiksmei šķietami piemīt visiem tuva, universāla vērtība. Parasti darbos izmantotie materiāli ir no dabas gūti un katram saprotami – lins, vilna, zīds, pluču dzija, klūgas. Dzintras Vilks meistarība slēpjas nevainojamā tehniku un materiālu pārvaldīšanā, atklājot tekstilmākslas fascinējošo daudzveidību.

Es piederu pie tekstilmāksliniekiem, kas savu izpausmi būvē uz klasiskām un senām tehnikām. Vienkārtnis, atlass, gobelēns, trinītis, ziemeļnieks, persietis – aušanā; lāpīšana, šūšana, broderī, izšuvums, adījums, tamborējums – darbojoties ar adatu un diegu, bez stellēm. Savas domas izklāstā es izmantoju vienu no seno audumu pamatelementiem – raksta, motīva ritmisku atkārtojumu. Gandrīz katrs mans darbs ir bez sākuma un gala. Arī tas ir no dabas noskatīts – bezgalīgs, harmonisks ritma atkārtojums – kā gadalaiku mija.

Dzintra Vilks

Personālizstādes darbi

Dzintras Vilks “Klusā daba ar gājputnu” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā aptver kopš 2015. gada radītus darbus. Liela daļa no tiem tapuši, gatavojoties šai personālizstādei, kas ļauj iepazīt mākslinieces pasaules redzējumu un aicina apmeklētāju uz sarunu par dabas skaistumu, varenību un trauslumu.

Dzintra Vilks ieguvusi izglītību Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (1969–1972) un Latvijas Mākslas akadēmijā (1973–1978). Par saviem galvenajiem skolotājiem un iedvesmotājiem tekstilmākslā viņa uzskata Edīti Pauls-Vīgneri un Rūdolfu Heimrātu. Dzintras Vilks darbi iemīļoti gan Latvijā, gan arī izstādīti un ieņēmuši vietu privātās un muzeju kolekcijās visā pasaulē – ASV, Austrālijā, Dānijā, Itālijā, Honkongā, Kanādā, Krievijā, Meksikā, Norvēģijā, Polijā, Somijā, Vācijā, Spānijā un citur.

Dzintra Vilks. Pirms ceļa. 2021. Foto: Ieva Kalnača
Dzintra Vilks. Pirms ceļa. 2021. Klūgas, kokvilna, lins, sintētika, vilna, kaņepes. Autortehnika. Autores īpašums. Foto: Ieva Kalnača

Izstādes kuratore, Ieva Kalnača, Projektu vadības nodaļas vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (T: (+371) 67 716 123, GSM: (+371) 28 325 624, E: Ieva.Kalnaca@lnmm.lv)

Veselības un drošības pasākumi muzejā: aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: https://www.lnmm.lv/dross-apmeklejums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.