Kristīne Želve (Survival Kit māksliniece): kolektīvās izglābšanās nebūs

Publicēts:


Elīne Buka - peldēšana

Festivāla mākslinieki izsakās par dzīves ātruma samazināšanas ideju

Dzīves ātruma samazināšana jeb downshifting – šī gada laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit 4 galvenais fokuss – ir Eiropā un visā pasaulē svarīga un aktuāla tēma. Apzināta nesteidzīga dzīves ritma izvēlēšanās, darba slodzes samazināšana, iespējams, arī aizbēgšana, īslaicīga izstāšanās no spēles, spīts sistēmai vai arī vienkārši – slinkošana. Festivālā Survival Kit, kas norisināsies no 6. līdz 16. septembrim bijušās Tabakas Fabrikas teritorijā Rīgā, Miera ielā 58, kā arī Siguldā, Aizputē un Tukumā, vairāk nekā 50 mākslinieki reflektēs par šo tēmu, meklējot iespējas izdzīvošanai mūsdienu laikmetā.

“Kolektīvas izglābšanās nebūs – tik pa vienam, tikai individuāli. Katrs ar sevi (sic! nejaukt ar katrs par sevi un Dievs pret visiem!) un savām stratēģijām – savām grāmatām, savu mūziku, savām filmām, saviem bērniem, saviem cilvēkiem, saviem dzīvniekiem, savām sarunām, savu vientulību, savu klusumu, saviem jautājumiem, savām atbildēm,” komentē rakstniece un žurnāliste Kristīne Želve, kura festivālā uzstāsies ar īpašu performanci un video darbu Atstāstījums.

Alnis Stakle, viens no māksliniekiem, kura darbi būs redzami Survival Kit, stāsta: “Mākslinieka dzīvesveids vienmēr nozīmē vismaz daļēju izstāšanos no spēles. Manuprāt, ir sarežģīti attiecināt un/vai pārnest uz post-padomju telpu Rietumos radītās downshifting idejas, jo savdabīgs tempa samazinājums šeit ir bijis vairākkārtējs, izpaužoties kā neskaitāmas krīzes un budžeta samazinājumi kopš deviņdesmitajiem gadiem.”

Elīne Buka - peldēšana

Rasa Jansone, kuras instalācija Kaut kas jau paliek arī būs aplūkojama Survival Kit ietvaros, uzskata, ka “pasaule ir kā milzīgas plaušas – ieelpa un izelpa. Nedomāju, ka tagad mums būtu piemeties plaušu karsonis vai kas tamlīdzīgs. Drīzāk tagad ir neliela aizdusa vai vienkārši izelpas zemākais punkts. Kaut kas ir sarāvies, lai tūlīt atkal sāktu plesties…. un tā visu laiku. Katrai paaudzei taču ir savs Armagedons. Un sava īpašā glābšanās stratēģija. Un protams, es nedomāju, ka aizbēgšana uz laukiem var kaut ko fundamentāli mainīt vai paglābt no kaut kā. Skaidrs, ka nevar. Vienkārši vasaras lauku dzīve ierastajam dienu raupjumam pēkšņi piešķir ļoti maigu un siltu faktūru.”

Laikmetīgās mākslas festivālā Survival Kit piedalīsies: Arturs Bērziņš (LV), Inga Brūvere (LV), Elīne Buka (LV), Aija Bley (LV), Mihajs Jepure Gorskis (Mihai Ieapure Gorski) (RO), John Griznich (EE) un bērnu rīts (LV), Juhanna Heste (Johanna Hästö) (SE), Julita Vojčika (Julita Wójcik) (PL), Klāvs Upacieris (LV), Gite Villesena (Gitte Villesen) (DK), Rasa Jansone (LV), Sesa Jergensena (Søssa Jørgensen) (NO) un Geirs Tore Holms (Geir Tore Holm) (NO), Jusi Kivi (Jussi Kivi) (FI), Laura Ķeniņš (LV), Madara Lesīte (LV), Liene Mackus (LV), Maija Mackus (LV), Maya Mikelsone (LV/FR), Ivars Grāvlejs (LV/CH), Mikāls Maršāns (Mickaël Marchand) (FR), Nira Perega (Nira Pereg) (IL), Krists Pudzens (LV), Orbīta un Arturs Punte (LV), Reloading Images (Kaja Bekalama (Kaya Behkalam) (DE), Roberto Kavalīni (Roberto Cavallini) (IT), Acins Feicabadi (Azin Feizabadi) (IR), Karla Esperansa-Tommasīni (Carla Esperanza Tommasini) (IT)), Krišs Salmanis (LV), Alnis Stakle (LV), Pilvi Takala (Pilvi Takala) (FI), Ginta Tinte Vasermane (LV/NL), Zane Veldre (LV), Mārtiņš Zutis (LV), Kristīne Želve (LV), Dāvids Cinks-Ji (David Zink Yi) (GER), Haime Pitarčs (Jaime Pitarch) (SP), Agency (Kobe Mateiss (Kobe Mathyss) (BE), Mickael Marchand (FR), Kamilla Bernere (Camilla Berner) (SE), wooloo (DK), Vladimirs Jakušonoks (LV), Kristaps Gulbis (LV), Lumpish Band (LV), Kārlis Vītols (LV), Izolde Cēsniece (LV), Kate Krolle (LV), Atis Jākobsons (LV), Elīna Eihmane (LV), Iliāna Veinberga (LV), Dace Džeriņa (LV), Kristīne Alksne (LV), Andris Eglītis (LV) un Ivars Grāvjējs (LV).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.