Lai veicinātu skolēnu interesi par vēsturi un dažādotu mācību metodes, Liepājas Jaunatnes centrs sadarbībā ar HansaMedia Rīgā un Personanongrata piedāvā režisora Jurģa Tūbeļa soda izrādi. Šodien, 23. februārī plkst 15:20 Liepājas 15. vidusskolas Aktu zālē skolēniem tiks demonstrēta latviešu dokumentālā filma “Ešafots“.
Filmas sižets vijas ap 1946. gada vēsturiskiem notikumiem, kad padomju okupētajā Rīgā tika tiesāti un tūkstošiem skatītāju klātbūtnē tika pakārti septiņi vācu ģenerāļi. Šis ir notikums, kurā iekapsulējas ļoti daudz vēstures pavedienu un cilvēka bezapziņas dzīļu psiholoģijas. Tas atved arī līdz mūsdienām. Ja šodien izpildītu publisku nāves sodu, tad apkārt būtu pilns ar skatītājiem. Rīgā, Londonā, Ņujorkā… Stāsts ir par cilvēka kaislību attiecībām ar lieliem vēsturiskiem notikumiem.
Konkrētais 1946. gada vēsturiskais notikums saistās ar Baltijas u.c. valstu, kur bija dubultā okupācija, vēsturisko pieredzi. Šīs vēsturiskās atmiņas par Otro pasaules karu ir savādākas nekā Rietumeiropā vai Krievijā. Turēšanās tikai pie saviem vēstures izpratnes mītiem, un nevēlēšanās pat mēģināt izprast citu atmiņas, ir tas, kas vēl šodien neļauj pielikt punktu Otrajam pasaules karam. Baltijā vēl trešā paaudze pēc kara viens otru mēdz ienīst kā fašistus un okupantus.
Filmas fakti balstās uz advokāta Andra Grūtupa pētījumiem, kas apkopoti grāmatā “Ešafots”. Grūtupam izdevies tikt klāt bagātīgam arhīvu materiālam, t.sk. arī KGB arhīvam Maskavā. 60 gadus pēc notikumiem ir arī kāds sensacionāls atklājums. Viens no septiņiem pakārtajiem ģenerāļiem, patiesībā ir miris cietuma slimnīcā pusotru mēnesi pēc pakāršanas. Tātad viņa vietā tika pakārts kāds cits. Kas? Filma pievērš uzmanību šai intrigai.
Kopumā filmas morāle vedina domāt, ka nezvēra pamošanos cilvēkā un masu varmācības mēs esam raduši pavirši novelt uz totalitāriem režīmiem un psihopātiskām personībām. Taču cēloņi var būt pavisam citi.