Mikipeles (Mickey Mouse) pirmajai versijai beigušās mantiskās autortiesības

Publicēts: | Atjaunots:


Mickey Mouse (Mikipele)
Mickey Mouse (Mikipele)

Šodien, 2024. gada 1. janvārī, pēc gandrīz simts gadu gaidīšanas, Disney ikoniskais tēls Mikipele (Mickey Mouse) oficiāli ASV ir beigušās mantiskās tiesības. Šis notikums atzīmē Disney autortiesību termiņa beigas uz Mikipeles agrīnajām versijām, kā redzēts klasiskajos multfilmās “Steamboat Willie” (“Tvaikonis Villijs“) un “Plane Crazy” (bez audio – klusā versija).

Mickey Mouse nonākšana bezmaksas statusā ir nozīmīgs notikums ne tikai Disney vēsturē, bet arī plašākā mērogā kultūras un radošās nozares kontekstā. Tas atver jaunas iespējas radošajai izmantošanai un interpretācijai, ļaujot individuāliem māksliniekiem un kultūras radītājiem brīvi kopēt, dalīties, pielāgot un izmantot agrīnās versijas, kas tagad ir kļuvušas par “sabiedrības īpašumu” (angliski public domain).

"Tvaikonis Villijs" (1928) plakāts.
“Tvaikonis Villijs” (1928) plakāts.

Mickey Mouse “Steamboat Willie” (“Tvaikonis Villijs”)

“Steamboat Willie” (“Tvaikonis Villijs”) multiplikācijas filma

Zināmi ierobežojumi pastāv

Tomēr jāņem vērā, ka šis notikums attiecas tikai uz Mickey Mouse agrīnajām iterācijām. Modernākās versijas un adaptācijas joprojām ir aizsargātas ar Disney autortiesībām. Tāpat svarīgi ir atcerēties, ka Mickey Mouse ir arī reģistrēta Disney preču zīme. Tas nozīmē, ka tēla izmantošana veidā, kas pārkāpj Disney preču zīmes tiesības, joprojām ir aizliegta. Piemēram, darbu radīšana, kas mazina vai bojā Mickey Mouse zīmola vērtību, vai tēla izmantošana veidā, kas norāda uz oficiālu saistību ar Disney bez atļaujas, var tikt uzskatīta par preču zīmes pārkāpumu.

Nākotnē varētu sagaidīt palielinātu interesi par jaunu darbu radīšanu, kas balstīta uz agrīnajām Mickey Mouse versijām. Tas varētu izraisīt jaunu multfilmu, atvasinājumu un adaptāciju vilni, kas iedvesmojusies no tagad sabiedrības domēnā esošajiem klasiskajiem Mickey Mouse darbiem.

Mickey Mouse kļūsana par sabiedrisko īpašumu simbolizē nozīmīgu brīdi autortiesību un intelektuālā īpašuma vēsturē. Tas ne tikai atver jaunas iespējas radošai izpausmei un agrīno versiju interpretācijai, bet arī uzsver sarežģīto saistību starp autortiesību likumu un preču zīmes aizsardzību ikonisko kultūras tēlu jomā.

Šī attīstība, visticamāk, iezīmēs jaunu nodaļu Mickey Mouse ilgstošajā mantojumā, jo radītāji un auditorija pētīs radošo potenciālu šiem laikmetīgiem un tagad brīvi pieejamajiem agrīnajiem tēla atveidojumiem.

Stāsts par pašu animāciju “Tvaikonis Villijs” arī ir pietiekami interesants, tāpat arī Volta Disneja publisko darbu izmantošanu savos darbos, kas šo ziņu padara nedaudz ironisku.

2 Replies to “Mikipeles (Mickey Mouse) pirmajai versijai beigušās mantiskās autortiesības

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.