[+video] No apgaismības uz valsti – Jāņa Stradiņa 90 gadu jubileju pieminot LNB

Publicēts: | Atjaunots:


Jānis Stradiņš. Uzruna Tautas manifestācijā 1988. gada 6. oktobrī Mežaparkā.
Jānis Stradiņš. Uzruna Tautas manifestācijā 1988. gada 6. oktobrī Mežaparkā.

Šodien, 2023. gada 10. decembrī, mums ir unikāla iespēja pieminēt izcilu Latvijas personību – Jāni Stradiņu, kuram šogad apritētu 90 gadi. Jānis Stradiņš (1933–2019), pazīstams kā ķīmiķis, zinātņu un kultūras vēsturnieks, bija arī izcils publicists un aktīvs Trešās atmodas veicinātājs. Viņa darbība ir neatņemama Latvijas vēstures sastāvdaļa, jo īpaši atjaunotās neatkarības kontekstā.

Stradiņš bija zināms kā enciklopēdiskām zināšanām bagāts zinātnieks, kurš bija arī Zinātņu akadēmijas prezidents un daudzu Latvijas un ārzemju profesionālo organizāciju goda biedrs. Viņa ieguldījums Latvijas zinātnes un kultūras attīstībā ir neizmērojams.

Viens no nozīmīgākajiem Stradiņa sasniegumiem bija viņa līdzdalība Trešās atmodas notikumos. Tolaik, strādājot Organiskās sintēzes institūtā un Zinātņu akadēmijā, Stradiņš bija aktīvs radošās inteliģences pārstāvis, kurš sniedza būtiskus skaidrojumus par noklusēto Latvijas vēsturi. Viņš arī bija viens no tiem, kas popularizēja jēdzienu “trešā atmoda”, kas tagad ir kļuvis par sinonīmu Latvijas neatkarības atgūšanas laikam.

Viņa spēcīgā argumentācija LPSR Augstākajā Padomē 1990. gadā bija izšķiroša, panākot nacionālās simbolikas – sarkanbaltsarkanā karoga, Latvijas Republikas ģerboņa un himnas – likumīgu atjaunošanu. Šis notikums ir emocionāli nozīmīgs ikvienam latvietim, kurš to piedzīvojis.

Stradiņa dzīvesstāstā nozīmīga loma bija Sēlijai, viņa tēva dzimtajai pusei. Akadēmiķis bija Sēlijas garīgais līderis, kurš modināja sēlisko pašapziņu un rosināja pētīt šī kultūrvēsturiskā novada vēsturi. Viņa iniciatīvas rezultātā tapa Sēlijas karogs.

Gaismas vārti

Sunākstes mācītājmuižas parkā esošā viedvieta "Gaismas vārti", veltīta gan Jānim Stradiņam, gan apgaismībai un Gothardam Frīdriham Stenderam
Sunākstes mācītājmuižas parkā esošā viedvieta “Gaismas vārti”, veltīta gan Jānim Stradiņam, gan apgaismībai un Gothardam Frīdriham Stenderam

Šogad, 9. septembrī, atzīmējot Jāņa Stradiņa jubilejas gadu, Sunākstes mācītājmuižas parkā tika atklāta viedvieta “Gaismas vārti”, veltīta gan Jānim Stradiņam, gan apgaismībai un Gothardam Frīdriham Stenderam.

09.09.2023. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs “Gaismas vārti” atklāšanā. Foto autors Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.
09.09.2023. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs “Gaismas vārti” atklāšanā. Foto autors Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.

Jāņa Stradiņa sapnis par valstiskuma atjaunošanu ir piepildījies, bet viņa aicinājums veidot intelektuāli attīstītu un izglītotu tautu joprojām ir aktuāls. Viņa ieguldījums Latvijas zinātnē un sabiedriskajā dzīvē ir neizmērojami vērtīgs un iedvesmojošs mūsu un nākotnes paaudzēm.

Lasījumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Godinot akadēmiķa piemiņu, 2023. gada 12. decembrī norisināsies ceturtie Jāņa Stradiņa akadēmiskie lasījumi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. Pasākumā piedalīsies lektori Imants Lancmanis, Māra Zālīte, Juris Rubenis, diskusijas moderators Eduards Liniņš.

Šis pasākums ir iespēja atcerēties un novērtēt Jāņa Stradiņa nozīmi Latvijas kultūrā un zinātnē, un vienlaikus turpināt viņa aicinājumu uz zināšanām balstītas sabiedrības veidošanu.

Video no pasākuma “No apgaismības uz valsti”

2 Replies to “[+video] No apgaismības uz valsti – Jāņa Stradiņa 90 gadu jubileju pieminot LNB

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.