No Arkādijas līdz Marsam – Rīgas parku vēsture un nākotne

Publicēts: | Atjaunots:


Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmata "No Arkādijas līdz Marsam"
Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmata "No Arkādijas līdz Marsam"

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) nesen izdotā grāmata “No Arkādijas līdz Marsam” ir vairāk nekā tikai literārs darbs – tā ir laikmetīga ceļvedis cauri Rīgas parku vēsturei un to potenciālam nākotnē. Šis izdevums, kurš tiks atvērts ar svinīgu pasākumu 23. novembrī kultūrtelpā “Smilga”, ir būtisks ieguldījums gan pilsētplānošanas, gan kultūras mantojuma jomā.

Grāmatas saturs ir veidots kā dziļa imersija Rīgas parku vēsturē, izmantojot LNB krājumā esošo materiālu bagātību. Tas ietver unikālus parku vēsturiskos plānus no Reto grāmatu un rokrakstu krājuma, kā arī iespaidīgas fotogrāfijas, kas dokumentē pilsētas zaļo zonu attīstību. Šo vizuālo materiālu papildina četru autoru – Kristas Burānes, Ilutas Dauškanes, Gundegas Laiviņas un Venta Vīnberga – esejas, kas piedāvā daudzveidīgu skatījumu uz parku nozīmi un to lomu pilsētas dzīvē.

Svarīgs grāmatas aspekts ir tās fokusēšanās uz Rīgas dārzu un parku tresta kolekciju, kas atspoguļo izcilā pilsētplānotāja Georga Kūfalta un daiļdārznieka Andreja Zeidaka darbu. Šī kolekcija ir nozīmīga ne tikai kā vēsturisks liecinieks, bet arī kā iedvesmas avots mūsdienu pilsētas plānotājiem un arhitektiem. Grāmatā iekļautie Uzvaras parka agrākie plāni īpaši uzrunā, atklājot parku izveides politiskos un ideoloģiskos aspektus.

Grāmatā ietvertās esejas ir būtiskas, lai saprastu, kā parki ir attīstījušies un mainījušies atkarībā no politiskās un sociālās vides. Piemēram, režisores Kristas Burānes skatījums atklāj parku sociālo dimensiju, savukārt bioloģe Iluta Dauškane pievēršas biodaudzveidībai un dzīves apstākļiem parkos.

Grāmatas atvēršanas pasākums “No arsēna līdz neonam” kultūrtelpā “Smilga” solās būt ne tikai grāmatas prezentācija, bet arī platforma diskusijām par ilgtspējību, radošām praksēm un klimata izmaiņām. Katram runātājam būs iespēja izteikt savu viedokli, izmantojot 7 minūtes un 7 attēlus, kas veidos dinamisku un interaktīvu pieredzi.

Papildus šim pasākumam, grāmatas iznākšanu svin arī ar izstādes “No Arkādijas līdz Marsam” pagarināšanu līdz 2023. gada 2. decembrim. Šī izstāde piedāvā iespēju ielūkoties grāmatā ietvertajos materiālos, paplašinot lasītāja izpratni par parku nozīmi un attīstību. Īpaši nozīmīgs pasākums būs saruna “Parki kā protestu kultūras augsne”, kas notiks 30. novembrī un būs pieejama tiešsaistē, sniedzot iespēju plašākam auditorijām iepazīt grāmatas tēmas.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmata "No Arkādijas līdz Marsam"
Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmata “No Arkādijas līdz Marsam”

2 Replies to “No Arkādijas līdz Marsam – Rīgas parku vēsture un nākotne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.