Muzeju nakts 2015 Rīgā – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

LNMM Rīgas Biržas ēka starptautiskās akcijas Muzeju nakts laikā. Foto: LNMM

Sestdien, naktī no 2015. gada 16. uz 17. maiju, Latvijā jau vienpadsmito reizi norisināsies starptautiskā akcija “Muzeju nakts”, kuras tematika šogad būs veltīta Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvās apskatei piecas izstādes, aicinās iesaistīties dažādās radošajās aktivitātēs un izzināt dzejnieku gaitas caur mākslas darbiem, kā arī piedalīties sidraba domu koka radīšanā.

Muzeju naktī no plkst. 19.00 līdz 01.00 durvis apmeklētājiem vērs visas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) struktūrvienības, izņemot LNMM galveno ēku, kas ir slēgta uz rekonstrukcijas laiku.

Mākslas muzeja “Rīgas Birža” ātrijā interesenti varēs aplūkot Šveices gleznainās ainavas no muzeja 19. gadsimta grafikas kolekcijas, kādas vēroja arī Rainis, kad no 1905. līdz 1920. gadam atradās emigrācijā Šveicē. Savukārt Lielajā izstāžu zālē pavērsies skats uz Franciju izstādē “Provansas valdzinājums”, iepazīstinot ar pasaulslavenu 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses Francijas mākslinieku – Pjēra Ogista Renuāra (Pierre-Auguste Renoir), Anrī Matisa (Henri Matisse), Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh), Pola Gogēna (Paul Gauguin), Marka Šagāla (Marc Chagall), Raula Difī (Raoul Dufy), Pola Siņjaka (Paul Signac), Pablo Pikaso (Pablo Picasso) un citu autoru daiļradi.
LNMM izstāžu zālē Arsenāls būs atvērta 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” galvenā ekspozīcija – izstāde “Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity”. Arsenāla foajē, piedaloties akcijas dalībniekiem, taps sidraba domu koks. Tajā būs iespēja pozitīvi ieprogrammēt savu vai pasaules nākotni, iesienot karstāko vēlēšanos, apņemšanos vai novēlējumu. Paralēli muzejā strādās fotostūrītis, piedāvājot iegūt personīgo attēlu ģimenes albumam, nofotografējoties kopā ar Raini un Aspaziju atvaļinājuma noskaņās.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) izstāde “citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks”, kas ir stāsts par dizaina valodu Eiropas telpā, atsaucoties uz tās daudzveidību kā lielāko vērtību. Apmeklētāji tiks aicināti piedalīties dažādos radošos uzdevumos, kuros katrs atklās saikni “Rainis & Gēte”, attīstot citādu domāšanu literatūrā un dizainā.

Savukārt Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja viesi uzzinās, kā dzīvoja un strādāja divi spilgti Latvijas klasiskā modernisma pārstāvji un kādus likteņstāstus slēpj sevī Aleksandras Beļcovas 1925. gadā radītā glezna “Baltā un melnā”. Ģimenēm ar bērniem šeit tiks piedāvāta aizraujoša radošā darbnīca, bet ikviens apmeklētājs būs laipni gaidīts improvizētajā fotosalonā, kurā varēs iejusties portretējamās dāmas lomā ar profesionāla fotogrāfa palīdzību un Art Deco stila aksesuāriem.

Visi akcijas “Muzeju nakts” pasākumi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībās ir bez maksas.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs brīdina, ka, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, Muzeju nakts laikā apmeklētāju plūsma tiks ierobežota.

Pasākumi LNMM

LNMM izstāžu zāle Arsenāls

LNMM izstāžu zāle Arsenāls

19.00 – 01.00 Sidraba domu siešana; Atgādinām, ka liels cilvēku skaits telpā rada augstu mitruma līmeni, savukārt mitrs gaiss bojā eksponātus. Tāpēc, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, apmeklētāju skaits izstādē un i.z. Arsenāls vestibilā tiks ierobežots. Pateicamies par sapratni!

Iespēja Muzeju nakts maģiskajā gaisotnē iepazīties ar 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” galveno ekspozīciju “Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity”.Izstāde ir viens no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Kultūras programmas notikumiem. 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” devīzes “Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity” izvēle ir cieši saistīta ar nacionālās identitātes jēdzienu Eiropas un pasaules kontekstā. Kā dažādas nacionālās kultūras pauž savu identitāti globālajā mērogā un mūsdienu sabiedrībā? Vai tēmas ietvaros iespējams veidot mākslas darbu, kas aktualizētu vai palīdzētu atrisināt laikmeta asākās problēmas sociālā, politiskā un kultūras aspektā? Tie ir galvenie jautājumi, kurus 85 mākslinieki no 29 valstīm radoši un tēlaini risina savos darbos, paužot individuālo, bieži kritisko attieksmi.

Sidraba domu siešana; Pozitīva personīgās vai pasaules nākotnes ieprogrammēšana, savu kārstāko vēlēšanos, apņemšanos vai novēlējumu iesienot sidraba domu kokā. Piepildīšanās potenciāls – ļoti augsts.

Foto ar Raini un Aspaziju neformālā atmosfērā; Iespēja iegūt jauku foto ģimenes albumam, nofotografējoties kopā ar latviešu literatūras un kultūras spožajām zvaigznēm – Raini un Aspaziju – atvaļinājuma noskaņās.

R. Sutas un A. Beļcovas muzejs

(Elizabetes iela 57a, dz. 26)

 

Radošās darbnīcas Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā. 2015. Foto: Elvija Pohomova
Radošās darbnīcas Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā. 2015. Foto: Elvija Pohomova

19.00 – 23.00 Vienas gleznas intriga;

Muzeja ekspozīcijas un izstādes “Vienas gleznas stāsts: Baltā un melnā” apskate

Šī ir pirmā izstāde ciklā “Vienas gleznas stāsts”, kura iepazīstina mākslas cienītājus ar kāda konkrēta darba tapšanas vēsturi. Dubultportrets “Baltā un melnā” (1925) ir izcils Latvijas 1920. gadu klasiskā modernisma glezniecības piemērs, kas ieņem īpašu vietu mākslinieces Aleksandras Beļcovas (1892–1981) daiļradē. Strādājot pie ekspozīcijas, muzeja speciālisti vēlējušies veidot daudzpusīgu vēstījumu. Bagātīgs dokumentālais un vizuālais materiāls ļauj uzzināt par attēloto personāžu likteņiem, bet rūpīgi piemeklēta neliela 20. gadsimta 20. gadu apģērbu un aksesuāru kolekcija palīdz precīzāk parādīt laiku, kad šīs mākslas darbs ir tapis.

Stāsts attēlos “Aleksandra Beļcova un viņas saskarsmes loka sievietes”

Apmeklētājiem būs iespēja skatīt prezentāciju, kur fotogrāfijās un Aleksandras Beļcovas gleznu reprodukcijās redzamas mākslinieces talantīgās draudzenes – rakstniece un publiciste Austra Ozoliņa-Krauze, aktrises Marija Leiko un Anta Klints, baletdejotājas Helēna Tangijeva-Birzniece un Mirdza Griķe, operdziedātāja Milda Brehmane-Štengele un citas.

19.00 – 21.00

Radošā darbnīca bērniem “Glezna “Baltā un melnā” papīra siluetu tehnikā”

Kopā ar mākslinieci Baibu Spranci bērni varēs veidot savas variācijas par gleznu “Baltā un melnā”. Tas būs lielisks veids, kā radoši izpausties īpašā atmosfērā un tuvāk iepazīt vienu no labākajiem Latvijas modernisma glezniecības paraugiem.

Muzikālas kompozīcijas saksofona izpildījumā

Aktivitāte “Kļūsti par Aleksandras Beļcovas gleznas “Baltā un melnā” modeli!”

Aicinām apmeklēt 1920. gadu fotosalonu un iejusties portretējamās dāmas lomā ar profesionāla fotogrāfa palīdzību un Art Deco stila aksesuāriem.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

19.00 – 01.00 Rainis & Gēte “Citādāk nekā parasti”, DMDM pastāvīgās ekspozīcijas zāles Muzeju nakts laikā būs slēgtas apmeklētājiem.

Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) izstādes “citādāk nekā parasti. Laikmetīgais dizains un ieraduma spēks” apskate

Muzejs gaidīs visus, kuri ir gatavi paskatīties uz ierastām lietām no citas perspektīvas un ieraudzīt apkārtējo vidi “jaunā gaismā”. Citādā dizaina īpatnības piedāvā Vācijas Ārējo sakaru institūta (ifa) starptautiskās turnejas izstāde “citādāk nekā parasti”, kurā skatāmi īpaši atlasīti 106 dažādi darbi un kopumā 148 objekti, ko radījuši 47 Vācijā un 20 citās Eiropas zemēs strādājoši dizaineri un dizaineru grupas. Rīgas ekspozīcijā iekļauti arī astoņu latviešu dizaineru darbi, kurus var uzskatīt par laikmetīgā Latvijas dizaina paraugiem.

Rainis & Gēte

Aicinām piedalīties radošos uzdevumos, kuros ikviens varēs atklāt saikni “Rainis & Gēte”. Citāda domāšana literatūrā un dizainā.

Mākslas muzejs “Rīgas Birža”

LNMM Rīgas Biržas ēka starptautiskās akcijas Muzeju nakts laikā. Foto: LNMM

19.00–01.00 Rainis ciešot Šveicē un pār kalniem lūkojoties uz Franciju (Ieeja no Doma laukuma puses); MMRB pastāvīgās ekspozīcijas zāles Muzeju nakts laikā būs slēgtas apmeklētājiem. Atgādinām, ka liels cilvēku skaits telpā rada augstu mitruma līmeni, savukārt mitrs gaiss bojā eksponātus. Tāpēc, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, apmeklētāju skaits MMRB ātrijā un izstāžu zālē tiks ierobežots. Pateicamies par sapratni!

Izstādes “Provansas valdzinājums” apskate

Lielajā izstāžu zālē pavērsies skats uz Franciju izstādē “Provansas valdzinājums”, kurā eksponēti Pjēra Ogista Renuāra, Anrī Matisa, Pola Gogēna, Vinsenta van Goga, Pablo Pikaso un citu izcilu mākslinieku darbi.

Izstādes mecenāti ir Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas savā piecu gadu jubilejā dāvina to Latvijas iedzīvotājiem.

Šveices gleznainās ainavas

Muzeja ātrijā apmeklētāji varēs apskatīt Šveices gleznainās ainavas no muzeja 19. gadsimta grafikas kolekcijas, kādas vēroja arī Rainis, atrodoties emigrācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.