Oksana Nikitjuka “Saulespuķu ceļš” – par aizēnoto Ukrainas mūziku krievu imperiālisma ietekmē

Oksana Nikitjuka. Saulespuķu ceļš
Oksana Nikitjuka. Saulespuķu ceļš

Koncertsērijas “Personīgi” turpinājums. 25. februārī plkst. 15.00 ukraiņu dziedātāja, diriģente un muzikoloģe Oksana Nikitjuka kopā ar latviešu pianisti Hertu Hansenu piedāvās īpašu programmu, kas savīs viņas jauno dzīvi Latvijā pēc Ukrainas kara sākuma ar dzimtenes bagātīgo mūzikas kultūru, kura daudziem maz pazīstama. Koncertā skanēs gan tautas melodijas, gan folklorā sakņota ukraiņu un latviešu oriģinālmūzika. To caurvīs Oresta Silabrieža saruna ar Oksanu par aizēnoto Ukrainas mūziku krievu imperiālisma ietekmē.

Ukraiņu dziedātājas, diriģentes un muzikoloģes Oksanas Nikitjukas dzīvi izmainīja karš – patlaban viņa ir Valsts akadēmiskā kora “Latvija” soliste, uzstājusies arī ar Sinfonietta Rīga, turpina regulāri koncertēt Ukrainā un repertuārā pamazām iekļauj latviešu komponistu darbus. Speciāli Liepājai top programma, kurā būs gan tautas melodijas, gan folklorā sakņota ukraiņu un latviešu oriģinālmūzika. Smeldze un dzīvīgums, skaudrums un maigums.

Koncerta pirmajā daļā skanēs Ukrainas komponistu mūzika, kas balstīta folkloras senākajos slāņos. Izmantojot Oksanas Nikitjukas lektores pieredzi un ukraiņu mūzikas lieliskās zināšanas, dziesmu atskaņojums tiks inkrustēts ar sarunu, kurā Orests Silabriedis uzdos Oksanai jautājumus par visu to, par ko tik daudzus gadus nezinājām gandrīz tieši neko — par krievu imperiālistiskā pasaules uzskata aizbruņoto Ukrainas mūziku.

Otrajā daļā klausīsimies speciāli šai reizei izveidotu latviešu mūzikas programmu, un arī šeit Oksana un Herta īpašu uzmanību pievērsušas folklorā ieinteresētiem komponistiem.

Koncerta moto — pagātnes mijiedarbe ar šodienu paver mums ceļu uz nākotni.

Oksana Nikitjuka

Oksana Nikitjuka. Saulespuķu ceļš
Oksana Nikitjuka. Saulespuķu ceļš

Mecosoprāns, kordiriģente un muzikoloģe ar pārdesmit gadu darbības pieredzi Ukrainā un citviet pasaulē Oksana Nikitjuka kopš 2023. gada februāra ir Valsts akadēmiskā kora “Latvija” dziedātāja un soliste. Pirms tam Oksana gadu strādāja Parīzē, vadot vairākus amatierkorus, savukārt pirms kara viņa bija Nacionālā kamerorķestra Kyiv Kamerata soliste, Ukrainas Valsts kora Dumka soliste un Ukrainas Nacionālās Mūzikas akadēmijas lektore. Uzstājusies Polijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Izraēlā, Apvienotajā Karalistē, Kanādā, ASV u. c. Par darbību saņēmusi goda nosaukumu Ukrainas nopelniem bagātā skatuves māksliniece.

Herta Hansena

Pianiste Herta Hansena ir JVLMA asociētā profesore Kameransambļa un klavierpavadījuma katedrā. Aktīvi koncertējoša mūziķe, dažādu kamermūzikas projektu dalībniece, daudzu dziedātāju un instrumentālistu uzticama skatuves partnere. Saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2013 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

2 Replies to “Oksana Nikitjuka “Saulespuķu ceļš” – par aizēnoto Ukrainas mūziku krievu imperiālisma ietekmē

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.