Pētera Vaska Sonāte flautai, Franča Šūberta variācijas par dziesmas “Kaltētās puķes” tēmu

Pavasara lidojumus. Dita Krenberga un Sana Villeruša.
Pavasara lidojumus. Dita Krenberga un Sana Villeruša.

Flautiste Dita Krenberga un pianiste Sana Villeruša ir ne tikai izsmalcinātas mūzikas interpretes, bet arī senas bērnības draudzenes. Savus talantus viņas izvēlējušās apvienot romantisma iedvesmotā koncertprogrammā, kur bagātīgas instrumentālās krāsas zīmē kā dzīves skaudrums, tā mīlestības vieglais lidojums.

Koncertu atklās Ditas Krenbergas solo visu flautistu sapņu skaņdarbā – Pētera Vaska Sonātē flautai. Šo trīsdaļīgo opusu caurvij putnu tēma. Putni kā dzīvības un brīvības simbols. Aizlidojošie putni kā brīdinājums mums visiem. Sonātē nav putnu balsu citātu, tomēr putni ir tepat blakus – spārnu švīkoņā, lidojuma trauksmē.

Uz skatuves pievienojoties Sanai Villerušai, flautas un klavieru dialogā izskanēs dziesminieka Franča Šūberta variācijas. Pēc lēnā, plašā ievada, kas suģestē ar savu kluso skumīgo noskaņu, valdot tā sauktajam Šūberta “nāves ritmam”, seko dziesmas tēma un sešas virtuozas variācijas, vainagojoties septītajā – skaņdarba finālā spožā Mimažora apliecinājumā.

Ar mūsu mīļo Baltijas jūru koncerta otrajā daļā sarunāsimies Daces Aperānes trīsdaļīgajā opusā “Jūŗavas”, kas īpaši aranžēts flautai un klavierēm. Šis skaņdarbs ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem uzbur ārkārtīgi spēcīgu jūras ainavu – gan mierīgu, gan vētras sabangotu.

Koncerta noslēgumā abas mūziķes 200 gadu jubilejā godinās komponistu Karlu Reineki, kurš romantisma periodā mūzikā flautai veltījis gan koncertu, gan vienu no spožākajiem un ievērojamākajiem kamerdarbiem. Tā būs sonāte “Undīne”, kurā iemūžināts nāras tēls un viņas pārdzīvojumi burvīgās skaņu virtenēs, klavierēm un flautai dabīgi un brīnišķi papildinot vienai otru.

Pavasara lidojumus. Dita Krenberga un Sana Villeruša.
Pavasara lidojumus. Dita Krenberga un Sana Villeruša.

One Reply to “Pētera Vaska Sonāte flautai, Franča Šūberta variācijas par dziesmas “Kaltētās puķes” tēmu”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.