TDA “Vektors” 65 gadu jubileja Ķīpsalā

TDA "Vektors". Publicitātes foto.
TDA "Vektors". Publicitātes foto.

Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansamblis “Vektors” atzīmēs savu 65 gadu jubileju ar deju uzvedumu “Aiz ko garš pavasar’s?”. Uzvedumā piedalās vairāk nekā 120 dejotāji, izdejojot pavasara laiku ar dabas norisēm un tradīcijām. Muzikālo un dramaturģisko vēstījumu kuplina grupa “Auļi” un citi mūziķi.

Šī gada 13.aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes tautas deju ansamblis “Vektors” Ķīpsalas izstāžu hallē atzīmēs savu 65 gadu jubileju ar krāšņu deju uzvedumu dzīvā orķestra pavadījumā “Aiz ko garš pavasar’s?”. TDA “Vektors” jubilejas sezona iezīmējusies ar spilgtiem notikumiem – iegūta Lielā balva XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku finālkonkursā un izveidots vērienīgs deju uzvedums.

TDA "Vektors". Publicitātes foto.
TDA “Vektors”. Publicitātes foto.

Uzvedumu veido vairāk kā 120 RTU TDA “Vektors” dejotāji, kuri izdejo mainīgo, cerībām pilno pavasara laiku, kas piepildīts dabas norisēm, tradicionāliem lauku darbiem un ieražām. Uzvedums ir horeogrāfisks vispārinājums par cilvēka un dabas saskaņas nebeidzamajiem meklējumiem un nepieradināmo plūdumu. Reinis Suhanovs uzveduma režijas pamatā izmantojis Edvarta Virzas poēmas “Straumēni” daļu “Pavasaris”.  “Virza šo ideālistisko lauku sētu apraksta pats jau dzīvojot pilsētā, tātad no modernā cilvēka skatu punkta. Daudz ko mēs varam paņemt sev no šī darba, jo joprojām kā valsts un tauta esam saistīti ar savas zemes procesiem, likumiem un svētību,”  – tā par dramaturģisko aktualitāti saka režisors.

Komponists Mārtiņš Miļevskis uzvedumam radījis 11 jaunas, tautas dziesmu tekstos balstītas mūzikas, ko horeogrāfe, TDA “Vektors” mākslinieciskā vadītāja Dagmāra Bārbale ietērpusi daudzveidīgās horeogrāfijās. Tā, tieši šim uzvedumam, tapušas dejas “Aun kājiņas Tu, sniedziņ”, “Jundari dasā”, “Tur lustīgi saimenieki”,  kas jau izdejotas dažādos koncertos un ieguvušas skatītāju atzinību. Uzvedumā iekļauta arī deja “Čimaru, čamaru”, kas tika veidota 2020. gada Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un to uzvedumā vektorieši izpildīs kopā ar deju skolas ‘’Dzirnas” bērniem. Tomēr lielākā daļa uzvedumam radīto oriģinālhoreogrāfiju pie skatītājiem nonāks 13. aprīlī. 

Lai kuplinātu muzikālo un dramaturģisko vēstījumu, uzvedums papildināts arī ar Bungu un dūdu mūzikas grupas “Auļi” skaņdarbiem “Saules deja”, “Kūru, kūru uguntiņu”, “Pieguļā”. Visus šos skaņdarbus deju uzvedumā dzīvā orķestra skanējumā izpildīs grupa “Auļi”, kā arī vijolnieks Otto Trapāns, koklētāja Latvīte Cirse, ģitārists Jānis Kalniņš un vokālistes Beāte Zviedre, Ieva Sutugova, Zane Dombrovska. 

Iedvesmojoties no “Straumēnu” dramaturģiskajiem notikumiem, ansambļa radošā komanda, sadarbībā ar fotogrāfiem Reinholdu Švarcu un Kristapu Pelēko, divu dienu garumā gleznainā Latvijas viensētā realizēja pavasarīgu fotosesiju. Fotogrāfi atzīst: “Tas patiesi bija skaists divu dienu piedzīvojums ārpus mūsdienīgās realitātes. Viensētas vide, tērpi un dejotāju pozitīvā attieksme radīja sajūtu, ka uz laiku esam nonākuši iepriekšejo paaudžu kurpēs. Mūsu kā fotogrāfu lielākais izaicinājums – notvert kopā aizvadīto mirkļu sajūtu, nodot to tālāk.”

One Reply to “TDA “Vektors” 65 gadu jubileja Ķīpsalā”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.