Rīgas dome labprāt atvēlētu Kaļķu ielas RTU telpas Latvijas pēckara un mūsdienu mākslas muzejam


Mākslai vajag telpu, RTU makets

Vakar, 2015. gada 28. aprīlī, Rīgas domes Portretu zālē (Rātslaukumā 1) notika publiska diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) centrālās ēkas (Kaļķu ielā 1) iespējamo rekonstrukciju par Latvijas pēckara un mūsdienu mākslas muzeju. Sarunā ar arhitektiem un māksliniekiem Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs apliecināja, ka Rīgas dome savā īpašumā esošo ēku Kaļķu ielā 1, labprāt atvēlētu mākslas muzejam, tiklīdz tiks panākta vienošanās ar RTU par rektorāta pārvietošanu uz citām telpām.

Mākslai vajag telpu, RTU makets

Diskusijā par RTU ēkas pārbūvi par Latvijas pēckara un mūsdienu mākslas muzeju piedalījās Rīgas domes vadība, Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvji, fonda “Mākslai vajag telpu” dibinātāji, mākslinieki, mākslas kritiķi un mecenāti, arhitekti un citi radošās inteliģences pārstāvji, Rīgas pilsētas galvenais arhitekts un mediju pārstāvji.

Sarunā arhitekte Zaiga Gaile sniedza ieskatu par ēkas piemērotību muzejam un prezentēja arhitektūras studentes Maijas Putniņas – Gailes diplomdarbu kā vienu no priekšlikumiem ēkas rekonstrukcijai. Zaiga Gaile uzsvēra, ka RTU ēka kā lieliska staļinisma arhitektūras zīme atrodas Vecrīgas centrālajā daļā ar skatu uz Daugavu un vēsturiski veido saikni starp viduslaiku un mūsdienu arhitektūru. Ēkas novietojums, tehniskie parametri un platība atbilst mākslas muzeja prasībām.

Mākslas zinātniece Andra Treija uzsvēra, ka papildus muzeja telpas ļauj veidot apmaiņas projektus ar citiem pasaules muzejiem un attīstīt starptautisku tīklu, kurā Rīga var būt būtisks posms. Anda Treija arī prezentēja vēstuli par iespējamo universitātes ēkas rekonstrukciju par muzeju, ko atbalsta ne tikai mākslinieki, bet arī politiķi, juristi, dakteri un citu profesiju pārstāvji, to parakstījuši jau vairāk kā 200 Latvijā zināmu cilvēku.

Māksliniece Džemma Skulme diskusijā stāstīja, ka telpu trūkums mākslas darbu ekspozīcijām ir bijis aktuāls visos laikos, bet pat kara gados ir rasti risinājumi, tāpēc tehniskas vai finansiālas grūtības nevar būt arguments. Neskatoties uz apstākļiem, mākslinieki ir radījuši izcilu mākslu, kura tagad veido milzu uzkrājumu, kā arī turpina papildināties, bet nav vietas kur to eksponēt un apskatīt. Augstvērtīga māksla ikvienā sabiedrībā ir savas unikalitātes demonstrācija, kas ceļ gan pilsētas, gan valsts, gan visas tautas pašlepnumu. „Šāds muzejs būs Rīgas prestižs un lepnums”, saka Džemma Skulme.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs apliecināja, ka vispirms nepieciešams panākt vienošanās ar RTU par to, uz kurieni tiek pārvietots rektorāts. Pēc tam Rīgas dome savā īpašumā esošo ēku Kaļķu ielā 1, labprāt atvēlētu mākslas muzejam. Dome apņemas ieguldīt līdzekļus, lai ēku savestu kārtībā un šajā projektā labprāt sadarbotos ar Kultūras ministriju. „Šis varētu būt veiksmīgs sadarbības modelis, kad ēkā, kura pieder pašvaldībai, ciešā sadarbībā Kultūras ministriju tiek nodrošināts kvalitatīvs saturs”, piebilst Nils Ušakovs.

Diskusijā klātesošie vienojās, ka sākotnēji ēku var apgūt ar dažādiem mākslas pilotprojektiem, atspoguļojot aktuālos māksliniekus.
Diskusijā piedalījās arī Jānis Zuzāns, Fonda „Mākslai vajag telpu” valdes priekšsēdētājs, Rīgas pilsētas galvenais arhitekts Gvido Princis, mākslinieki Aigars Bikše un Ritums Ivanovs, mākslas zinātnieces Inga Šteimane, Ieva Kalniņa, Diāna Barčevska, Baiba Morkāne, Inga Bunkše, kā arī Laima Slava, Jānis Dripe un citi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.