Studentu izstāžu cikls MANA TELPA Latvijas Mākslas akadēmijā


Madara Neikane - bez nosaukuma

Sākot ar š.g. janvāra nogali, Latvijas Mākslas akadēmija skatītāju uzmanībai piedāvā studentu izstāžu ciklu “Mana telpa – neliela formāta izstāžu sēriju, kurā ar saviem darbiem piedalīsies Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Mazo izstāžu cikls tiks atklāts ar jaunās gleznotājas Madaras Neikenas izstādi “t-elpa”, kas Akadēmijas otrā stāva foajē būs apskatāma no š.g. 30. janvāra līdz 3. februārim.

Ideja

Jaunās izstāžu sērijas, kuras ideja radusies konceptuālo studiju ietvaros, galvenais mērķis ir sniegt topošajiem māksliniekiem iespēju komunikatīvā vidē paust ko sev formas, satura un sajūtu ziņā būtisku un personisku. Formālais nosacījums studentiem ir, izmantojot divu līdz četru vairogu ekspozīcijas iespējas, veidot “savu telpu” – atvērtu, noslēgtu, interaktīvu vai pavisam citādu vidi – ierobežota laika ietvarā, jo katras izstādes norisei atvēlēta viena nedēļa. Izstāžu koncepcijas jau studiju procesa laikā ir piedzīvojušas pirmo novērtēšanas posmu gleznotāja un Mākslas akadēmijas lektora Andra Eglīša vadībā. Līdz ar izstāžu cikla “Mana telpa” uzsākšanu kolēģu un apmeklētāju vērtējumam tiks nodotas 15 topošo mākslinieku variācijas par personisko telpu, kas nomainīs cita citu visa pavasara cēliena garumā.

Madara Neikane - bez nosaukuma

Jaunā gleznotāja Madara Neikena, kura absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un šobrīd studē Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursā, stāstu par savu darbu ekspozīciju “t-elpa” uzsāk ar lirisku atkāpi par izstādes noskaņām:

“Jebkura vide ir telpa.
Un telpai ir jāelpo.
Tikai tā telpa ir brīva,
kurā ir elpa.
Būt telpā kā elpā!
Būt brīvai telpā
Un nejust, ka apkārt ir telpa!
T – elpa.
Elpoju telpā.
Esmu telpas elpā.”

Izstādes tapšana saistīta ar Madaras Neikenas vēlēšanos pagājušā gada rudenī gleznot dabu. Ekspozīcijā būs aplūkojami vairāki neliela izmēra darbi, kuros atainoti rudens skati. Kā pati māksliniece piebilst, “tās ir ainavas rudenī, vietas, kurām katru dienu gāju garām. Gleznās ir redzama mana ikdienas telpa – Bieriņi. Rudens krāsu košums uzjundī acumirklīgu prieku. Šādu savu izstādi izraudzījos tādēļ, ka gribēju izpausties pēc iespējas vienkāršāk. Ainavu gleznojumi rosināja mani izveidot arī miniatūras – attēlus plaukstas lielumā. Telpa un vide, kurā dzīvoju, ir šķietami garlaicīga, taču pēkšņi tā kļūst neparasta un acīm tīkama. Prieks par ikdienas niekiem dabā rada noskaņu un sajūtas. Šķiet, tieši sajūtas ir tās, kas mani vada, lai meklēju telpu sev apkārt.”

Atskatoties uz pēdējos gados rīkotajām Mākslas akadēmijas izstādēm, mazo izstāžu projektam pastāv līdzinieki – jau iepriekš norisinājusies izstāde “Sajūtu galerija” (2006), kurā tika iesaistīti arī citu specialitāšu studenti un apmaiņas studenti no ārvalstīm, kā arī izstāde “Mana telpa” (2009), kurā piedalījās konceptuālās glezniecības meistardarbnīcas studenti un (2011) Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Pirms vairākiem gadiem par tradīciju bija kļuvušas arī Mākslas akadēmijas 3. kursa ierosinātās izstādes Mākslas akadēmijas aulā – “Zupa 1”, “Zupa 2” u.c.

Izstāžu cikls “Mana telpa” tapis, iesaistoties Mākslas akadēmijas pasniedzējiem Jānim Avotiņam, Vizuālās mākslas nodaļas vadītājam profesoram Ivaram Heinrihsonam (idejas iniciators) un projekta koordinatorei, Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studentei Laimdotai Steķei.

Mākslinieki

Mazo izstāžu cikla “Mana telpa” gaitā līdzās Madaras Neikenas darbiem būs iespējams aplūkot Patrika Zvaigznes, Laimas Steikas, Dārtas Šķēles, Zanes Tučas, Kristas Dzudzilo, Dagnes Ventiņas, Artūra Bunta, Gundegas Kaņepājas, Dārtas Leiškalnes, Elzas Sīles, Rūtas Račko, Edgara Soprāna, Laimdotas Steķes un Māras Brīveres darbi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.