Veicinās ārvalstu filmu uzņemšanu Latvijā

Publicēts:


Šodien Ministru kabineta sēdē pieņemti MK noteikumi “Valsts budžeta līdzfinansējuma piešķiršanas kārtība ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā”, kas stāsies spēkā ar nākamā gada 1. janvāri un paredz noteiktu shēmu, kādā filmu producenti varēs saņemt līdzfinansējumu ārvalstu filmu, tostarp kopražojumu filmu, uzņemšanai Latvijā.

Līdzfinansējumu plānots piešķirt Nacionālā kino centra administrētā ikgadējā konkursā, kur pretendēt uz valsts budžeta līdzekļiem varēs Latvijā reģistrēti filmu producenti, kuri ar ārvalsts filmu producentu noslēguši līgumu par ārvalsts filmas uzņemšanu Latvijā.

Ārvalstu filmu uzņemšana Latvijā ne tikai attīsta vietējo profesionāļu iemaņas, bet arī ir nozīmīgs ieguldījums ekonomikā, jo filmēšanas procesa nodrošināšanā tiek izmantoti vietējie pakalpojumi, sākot ar viesnīcām, transportu, sakariem un beidzot ar ēdināšanu filmēšanas grupai.

Maksimālais līdzfinansējuma apjoms ir 25 % no līdzfinansējuma līgumā norādīto attiecināmo izdevumu kopsummas, ja filmas pamatdarbība norisinās Latvijā vai filmas gala versijā tiek izmantota Latvijas ainava vai arhitektūra, iekļaujot filmā identificējošas norādes par Latviju, savukārt uz 20 % no līdzfinansējuma līgumā norādīto attiecināmo izdevumu kopsummas varēs pretendēt, ja filmas gala versijā nav iekļauta identificējoša norāde par Latviju, bet filmas uzņemšanā tiek izmantoti Latvijā reģistrētu komersantu pakalpojumi.

Paredzēts, ka līdzfinansējumu Nacionālais kino centrs izmaksās pēc filmas uzņemšanas beigām Latvijā, iepriekš izvērtējot producenta iesniegto zvērināta revidenta ziņojumu par filmas projekta īstenošanas gaitā veiktajiem maksājumiem Latvijā.

Šobrīd jau trešo gadu veiksmīgi darbojas Rīgas filmu fonds, kas konkursa kārtībā piešķir līdzfinansējumu filmām, kuras tiek pilnībā vai daļēji uzņemtas Rīgā un tās apkārtnē. Ar tā līdzfinansējumu uzņemta arī tikko Starptautiskajā Kannu kinofestivālā FIPRESCI balvu ieguvusī S. Loznitsas spēlfilma “Miglā”, kas ir trīs valstu – Vācijas, Latvijas un Holandes – kopražojums un kurā no Latvijas puses producents ir filmu studija “Rija”.

Šāda nacionāla līmeņa līdzfinansējuma shēmas izveide ir būtisks solis, lai Latvijai panāktu filmēšanai pievilcīgas valsts reputāciju, ko nodrošinātu gan lieliskās lokācijas vietas visā Latvijas teritorijā, gan pretimnākoša likumdošana.

Lai noteikumi stātos spēkā, tie vēl ir jāsaskaņo Eiropas Komisijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.