Virsotnes. Marisam Jansonam – 80. Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Publicēts: | Atjaunots:


Jansons. Hokons Gulvogs.
Jansons. Hokons Gulvogs.

No 2023. gada 9. decembra līdz 2024. gada 2. februārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē II (1. stāvā) norisināsies izstāde “Virsotnes. Marisam Jansonam – 80“, kas ir veltīta izcilā latviešu diriģenta Marisa Jansona 80 gadu jubilejai. Izstāde piedāvās apmeklētājiem unikālu ieskatu Marisa Jansona dzīvē un viņa nozīmīgajā ieguldījumā pasaules mūzikas kultūrā.

Mariss Jansons

Mariss Jansons, dzimis 1943. gadā, ir viens no spilgtākajiem latviešu diriģentiem, kura darbība plaši atzīta gan Latvijā, gan starptautiskā mērogā. Viņš bija Oslo filharmoniskā orķestra galvenais diriģents no 1979. līdz 2002. gadam, laikā, kad sasniedza starptautiskas atzinības virsotnes. Šajā laikā pazīstamais norvēģu mākslinieks Hokons Gulvogs radīja Marisa Jansona portretu sēriju, kas apliecina dziļu abu mākslinieku savstarpējo cieņu un sadarbību. Šīs gleznas, kopā ar norvēģu literatūras klasikas ilustrācijām, būs skatāmas izstādē, sniedzot bagātinātu ieskatu mūziķa dzīvē un darbībā.

Izstādes atklāšana 9. decembrī

Izstādes atklāšana 9. decembrī plkst. 14.00 ir paredzēta kā svinīgs notikums, kurā piedalīsies arī pats Hokons Gulvogs. Ieeja uz pasākumu ir bez maksas, dodot iespēju plašam interesentu lokam iepazīt Marisa Jansona mantojumu un izbaudīt mākslas un mūzikas sinerģiju.

Hakons Gulvags (Håkon Gullvåg)
Hakons Gulvags (Håkon Gullvåg)

Papildus gleznu ekspozīcijai, apmeklētājiem būs iespēja uzzināt interesantus faktus no Marisa Jansona biogrāfijas un skatīties videoprojekcijas, kas akcentēs viņa laiku Oslo. Šie materiāli sniegs iespēju labāk izprast Marisa Jansona nozīmi un ieguldījumu mūzikas vēsturē.

Marisa Jansona izcilais darbs pasaules mūzikas kultūrā ir bijis pamats plašākam 80. gadskārtas projektam. Šajā projektā piedalās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Rīgā, Latvijas Televīzija, Latvijas vēstniecība Oslo un Latvijas Nacionālā bibliotēka. Projektu atbalsta arī atsevišķi Norvēģijas uzņēmumi Latvijā. Šī sadarbība ir devusi iespēju godināt Maestro Marisa Jansona gadu ar dažādiem pasākumiem, kas akcentē viņa mantojumu.

Izstāde apskatāma LNB darba laikā.

Koncerts 8. decembra vakarā Lielajā ģildē

Turklāt 8. decembra vakarā Lielajā ģildē notiks Marisam Jansonam veltīts koncerts, kurā piedalīsies pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers, pie diriģenta pults būs Andris Poga. Koncertā skanēs Sofijas Gubaiduļinas vijoļkoncerts “Offertorium” un Johannesa Brāmsa Otrā simfonija. Šis koncerts ir izcils piemērs tam, kā Marisa Jansona darbs iedvesmo mūziķus un māksliniekus turpināt viņa sākto.

Filma “Mariss Jansons. A Tale of Four Orchestras”

Papildus šiem notikumiem, Latvijas Televīzija 9. decembrī demonstrēs Pītera Maniuras (Peter Maniuara) veidoto filmu “Mariss Jansons. A Tale of Four Orchestras“, kas ir vēl viens nozīmīgs solis, lai godinātu un saglabātu Marisa Jansona mantojumu mūzikas vēsturē.

2 Replies to “Virsotnes. Marisam Jansonam – 80. Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.