Zināmi 2014. gada Latvijas Literatūras gada balvas laureāti


Latvijas Literaturas gada balva 2015

Piektdien, 2015. gada 24. aprīlī plkst. 18 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā, Uzvaras bulvārī 2a notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas pasākums, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām, sveikta speciālbalvas ieguvēja literatūrzinātnē Eva Eglāja-Kristsone un godināts mūža balvas ieguvējs – dzejnieks Leons Briedis – par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā – dzejā un atdzejā, kā arī par nozīmīgo devumu intelektuālās domas attīstībā Latvijā.

literaturas gada balva 2015 - laligaba

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojuma rezultātā par LALIGABA balvas ieguvēju nominācijā „Labākais dzejas krājums” atzīts Ulža Bērziņa dzejas krājums „Izšūpojušies. Bibliotēka ostmalā”, kas nācis klajā apgādā „Neputns”, balvu dzejniekam pasniedza tekstu grupas „Orbīta” dzejnieks Semjons Haņins. Vairāk par autoru un darbu lasāms http://www.laligaba.lv/dzeja/uldis-berzins.

Nominācijā „Labākais prozas darbs” laurus guva Ingas Ābeles romāns „Klūgu mūks”, ko izdevis apgāds „Dienas Grāmata”, balvu rakstniecei pasniedza e-grāmatu portāla Las.am līdzīpašniece Anna Berga. Vairāk par autori un darbu lasāms http://www.laligaba.lv/proza/inga-abele.

Nominācijā „Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” triumfēja Daces Meieres tulkojums no itāliešu valodas –Kurcio Malapartes eseju grāmata „Nolādētie toskānieši”, ko izdevis apgāds „Neputns”, balvu tulkotājai pasniedza „Baltic International Bank” akcionārs Valērijs Belokoņs.Vairāk par autori un darbu lasāms http://www.laligaba.lv/tulkojumi/dace-meiere.

Nominācijā „Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” par balsojuma līderi kļuva Ingas Gailes dzejas krājums „Vai otrā grupa mani dzird?”, ko izdevis apgāds „Liels un mazs”, balvu pasniedza Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa. Vairāk par autori un grāmatu http://www.laligaba.lv/berni/inga-gaile.

Nominācijā „Spilgtākā debija” par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Katrīnas Rudzītes dzejas krājums „Saulesizplūdums”, ko izdevis apgāds „Literatūras kombains”, balvu pasniedza mākslinieks un scenogrāfs Kristiāns Brekte. Vairāk par autori un grāmatu http://www.laligaba.lv/debija/katrina-rudzite.

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas MĀJO veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 EUR apmērā pēc nodokļu nomaksas.

LALIGABA speciālbalvu par ieguldījumu literatūrzinātnē – ekspertu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins – svinīgi pasniedza literatūrzinātniecei Evai Eglājai-Kristsonei par pētījumu „Dzelzsgriezēji. Latvijas un Rietumu trimdas rakstnieku kontakti”, ko izdevis LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts un kas veltīts latviešu literātu kontaktiem abpus dzelzs priekškara 20. gadsimta politisko kolīziju kontekstā. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 EUR pēc nodokļu nomaksas.

Vairāk par veikumu http://www.laligaba.lv/jaunumi/specialbalva.

Dzejnieks Leons Briedis tikai svinīgi sveikts par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, saņemot simbolisko LALIGABA lampu, kā arī naudas balvu 3000 EUR apmērā pēc nodokļu nomaksas. Balvu svinīgi pasniedza režisore Māra Ķimele. Balvas pasniegšanu simboliski pavadīja kentaura tēls, kuru Leons Briedis savulaik bija iedzīvinājis kā intelektuālās domas simbolu Latvijā. Vairāk par dzejnieku http://www.laligaba.lv/muza-balva/leons-briedis

Savukārt Latvijas Literatūras centrs pasniedza speciālbalvu tulkotājai Kaijai Straumanis (Ročestera, ASV) par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūras tulkošanā un popularizēšanā angliski runājošajās valstīs, gādājot par divu Latvijas autoru grāmatu izdevumiem – Ingas Ābeles romāna “Paisums” tulkojumu („High Tide”), kas nāca klajā ASV apgādā „Open Letter Books” 2013. gadā, un Zigmunda Skujiņa romāna “Miesas krāsas domino” tulkojumu („Flesh-Coloured Dominoes”), kas nāca klajā Lielbritānijā apgādā „Arcadia Books” 2014. gadā. Kaija Straumanis beigusi Ročesteras universitātes literāro tulkojumu maģistra programmu, tulko no vācu un latviešu valodas angļu valodā, strādā par redaktori apgādā „Open Letter Books” un kļuvusi pazīstama arī kā fotogrāfe. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 EUR pēc nodokļu nomaksas.

Pasākumā rakstniekus sveica LALIGABA lasošās vidusskolas klases no Rīgas Franču liceja un Āgenskalna Valsts ģimnāzijas, kurus lasīšanai un darbu vērtēšanai mudināja skolotājas un literatūrzinātnieces Lita Silova un Iveta Ratinīka.

Šogad LALIGABA ietvaros sadarbībā ar uzņēmumu „Pure Chocolate” un Šokolādes muzeju izsludināja arī LALIGABA lasošo klašu konkursu 4.–5. klašu skolēniem, kas vainagojās ar trīs klašu-uzvarētāju iesaisti oriģinālliteratūras bērniem izvērtēšanā. Konkursā uzvarēja un par lasošajām klasēm kļuva Valkas pamatskolas 5.d klase, Blīdenes pamatskolas 4. klase un Jēkabpils pamatskolas 5.c klase. Lasošās klases ciemojās Pūres Šokolādes muzejā, kā arī tikās ar rakstniekiem Ievu Melgalvi un Māri Runguli. Savukārt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā grāmatu mākslinieces Elīnas Brasliņas darbnīcā bērniem bija iespēja iejusties grāmatu ilustrētāju lomā un apgūt digitālas zīmēšanas prasmes. Lasošo klašu darbu organizēja literatūrkritiķe Anda Baklāne. Pasākumā tika izteikta atzinība LALIGABA lasošo klašu favorītiem – dzejoļu grāmatas „Oliņš Boliņš sēž uz soliņa” autorei Ievai Samauskai, kā arī romāna „Bulta, Zvaigzne un Laī” autorei Ievai Melgalvei.

Ziņu portāla „Delfi” balsojumā, par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Ingas Ābeles „Klūgu mūks”, romāns izpelnījās arī grāmatu tīkla „Jānis Roze” atzinību kā visvairāk pirktais no Latvijas Literatūras gada balvai nominētajiem darbiem.

„Baltic International Bank” visiem LALIGABA nominantiem dāvināja bankas izdoto piemiņas medaļu, kas veltīta vēsturiskajam albumam „Terra Mariana 1186–1888”, kas vēsta par Livonijas, sauktas arī par Terra Mariana jeb Marijas Zemi, 700 gadu ilgo vēsturi. Piemiņas medaļas izdošana ir turpinājums bankas atbalstam šīs vēsturiskās liecības saglabāšanā.

Šā gada pasākuma vadmotīvs bija notikušās un nenotikušās revolūcijas Latvijā, godināt rakstniekus kā šo revolūciju hronistus un aicinot Latvijas rakstniekus un lasītājus vienoties kopīgā sauklī: „Par brīvību, brālību, literatūru!” Balvas pasniegšanas pasākumu šogad veidoja dzejniece un dramaturģe Inga Gaile, režisore Elīna Marta Martinsone un scenogrāfe Ieva Kauliņa. Pasākumu vadīja žurnālists Kārlis Streips un publicistes Anete Konste un Elīna Kolāte. Pasākumā spēlēja mūzikas grupa „Zāle”. Pasākuma tiešraide bija skatāma sabiedrisko mediju portālā www.lsm.lv, savukārt raidījuma kopsavilkums būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā š.g. 1. maijā plkst.18.45.

Vairāk informācijas par katru nominantu, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju un citām aktivitātēm – www.laligaba.lv, interneta žurnālā www.satori.lv un ziņu portālā www.delfi.lv Latvijas Literatūras gada balvai atvēlētajā sadaļā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.