Jau ceturdien izstāde – Pekšots 2009: Rīga-Maskava

Publicēts:


Ceturtdien, 6. augustā, Spīķeru radošajā centrā, kafejnīcā “Dirty Deal Cafe” tiks atklāta Latvijas un Krievijas kino un reklāmas jomā strādājošo radošo darbinieku mākslas izstāde “Pekšots 2009: Rīga-Maskava“. Izstāde būs aplūkojama līdz 23. augustam.

pekshot-2009-plakats

Atklāšanas pasākumā džeza noskaņu radīs grupa Mandarīns Music Project, savukārt piektdien, 7. augustā, plkst. 21:30, “Pekšota” veidotāji aicina visus interesentus uz Nila Īles grupu “Sound Religion” un “Afroambient” koncertu ar īpašu šovu, kurā iesaistīties varēs arī klausītāji. Savukārt plkst. 23:30 “Dirty Deal Cafe” pagalmā sāksies pirmais “Pekšota” nakts kinoseanss, kurā varēs noskatīties latviešu animācijas filmas “Reiz Dievs…” un “Doktora D. sala”, dokumentālo īsfilmu “Alise” un divas īsfilmas no Krievijas – “Zivs” un “Īstiem puišiem”. Filmu tapšanā piedalījušies izstādes “Pekšots” dalībnieki. Koncerti un nakts kinoseansi notiks arī 14., 21. un 22. augustā.

Izstādē apkopoti režisoru, operatoru, kino mākslinieku un citu audiovizuālās jomas profesionāļu visdažādākajās tēlotājmākslas disciplīnās veidoti darbi, kas tapuši brīvajā laikā, ārpus konkrētas kinofilmas vai reklāmas pasūtītāja uzliktajiem rāmjiem. Unikālais projekts aizsācies pirms pieciem gadiem, un tā darbības laikā notikušas vairākas plašas izstādes, tostarp arī Maskavas Laikmetīgās mākslas muzejā. Šogad “Pekšota” veidotājs Vladislavs Ščepins, aģentūras “PILOTAZh” radošais direktors, sadarbībā ar “Five Level Production” producenti Laimu Freimani piedāvā jaunu ekspozīciju, kura vispirms tiks izstādīta Rīgā, bet pēc tam ceļos uz Maskavu. Izstādes organizatori ir pārliecināti, ka īsts mākslinieks ir mākslinieks it visā, tādēļ darbu atlase notiek, ievērojot kritērijus, kas atbilst augstvērtīgas mākslas izstādes prasībām. Projekta nosaukums nācis no reklāmas jomas žargona – pekšots ir kadrs, kas parāda reklamējamo produktu tā labākajā rakursā. Izstādē piedalīsies14 radošie darbinieki no Latvijas un 12 – no Krievijas.

Kino vecmeistars – režisors un scenārists Jānis Streičs, kas pašlaik strādā pie jaunākās filmas “Rūdolfa mantojums”, izstādīs pasteļa tehnikā darinātas gleznas. Animācijas režisors Vladimirs Ļeščovs, kura filmas “Bezmiegs”, “Zuduši sniegā” un “Spārni un airi” izpelnījušās ievērību nozīmīgākajos animācijas filmu festivālos, piedāvā aplūkot zīmējumus pavisam neparastā tehnikā – tie ietonēti ar kafiju. Režisors stāsta, ka zīmējumi tapuši spontāni, tādēļ izmantots pie rokas esošs materiāls. Arī kino māksliniece, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Jurjāne izstādei iesniegusi savdabīgus, ekspresīvus zīmējumus. Visbiežāk Ieva Jurjāne strādā tandēmā ar dzīvesbiedru – režisoru Vietura Kairišu. Viņa ir filmu “Tumšie brieži”, “Romeo un Džuljeta”, “Pa ceļam aizejot” māksliniece-inscenētāja. Ar savām minimālistiskajām gleznām izstādē piedalīsies reklāmas klipu māksliniece ar septiņu gadu pieredzi Ilva Kļaviņa, viņa arī vairāku īsfilmu un Jura Poškus pilnmetrāžas spēlfilmas “Monotonija” māksliniece. Gleznotāja un animācijas māksliniece Kristiāna Dimitere izstādīs divus zīmējumus, divas skulptūras un mākslas darbu “improvizētā šautuve”. Vairāki autori izstādei piedāvājuši fotogrāfijas: Uldis Jancis, īsfilmu “Hoņka”, “Daudz laimes!”, “Priežu bērni”, pilnmetrāžas filmu “Ūdensbumba resnajam runcim” un topošās “Mona” operators, par darbu filmā “Jumta cilvēks” saņēmis Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps kā labākais operators; Mārtiņš Grauds – VJ, DJ un vairāk kā 500 reklāmas klipu režisors; TV scenāriste un sižetu autore Elīza Šternberga; kostīmu māksliniece un stiliste Ginta “Tinte” Vasermane. Producents un komponists Ģirts Bišs (par mūziku animācijas filmai “Bezmiegs” saņēmis Lielo Kristapu, veidojis mūziku arī filmām “Čiža acīm”, “Hoņka” u.c.) veidojis neparastas izdrukas uz metāla folijas. Kostīmu mākslinieks Roberts Krauze izstādīs orģinālus kostīmus, bet animācijas mākslinieks Jānis Kārkliņš – apdrukātas krūzītes un kaklasaites. Izstādē būs aplūkojama arī mākslinieks Ilmāra Blumberga veidota videoinstalācija. Viņš nesen debitējis animācijas žanrā, piedaloties režisores Māras Liniņas filmas “Reiz Dievs” veidošanā. Savukārt ekstravagantā dokumentālo filmu režisore Ilona Brūvere apgleznojusi žogu “Pekšota” norises vietas – kafejnīcas “Dirty Deal Cafe” pagalmā.

Krievijas kinematogrāfistus Rīgā pārstāvēs režisoru Timura Bekmambetova (filmas “Nakts sardze”, “Dienas sardze”, Holivudā tapusī “Meklēšanā” u.c.) telpisko zīmejumu un fotogrāfiju sērija “Spičkas”, Aleksandra Ataņesjana (filma “Vasaras lietus”, TV seriāls “Cilvēks-amfībija”) fotogrāfiju sērija “Atklātnes”, arī Aleksandra Kota, Aleksandra Goršanova un Annas Ovaņesovas un operatoru Stasa Mihailova un Jevgeņija Privina fotogrāfijas, režisora un producenta Vladislava Ščepina dizainētie vinila plašu apvāki, kino mākslinieka Eduarda Galkina afišas, kā arī operatora Konstantīna Bagejeva un mākslinieku-incenētāju Vladimira Švajukova un Jūlijas Kozlovas gleznas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.