Eiropas Valodu dienas atskaņas Ogrē

Publicēts:


Sestdien, 27. novembrī Ogres 1. vidusskolā notika ikgadējā Eiropas Valodu diena (EVD), kuras laikā vietējiem jauniešiem un pilsētas viesiem bija iespēja iepazīt piecas dažādas valodas- igauņu, portugāļu (brazīļu kontekstā), turku, lietuviešu un spāņu.

Pasākumu atklāja ERASMUS programmas students no Igaunijas Martins, kurš iepazīstināja ar Latvijas kaimiņu tautas valodas īpašībām, atšķirībām, kā arī sniedza izskaidrojumu par valdošiem stereotipiem attiecībā uz igauņu mentalitāti: “Igauņiem nepatīk sasteigt lietas, mēs esam ļoti apdomīgi un tāpēc, iespējams, arī “lēnāki” par citām tautām”. Pēc Martina domām, igauņu valoda ir viena no sarežģītākajām valodām pasaulē, kurai ir gan specifiski burti (jokojot nosauca tos par “dīvainām skaņām”), gan arī tādi gramatikas noteikumi un izņēmumi, kuru nav nevienā citā valodā.

Eiropas Valodu Dienā tika pārstāvētas arī tādas valodas kā portugāļu un lietuviešu. Tās pārstāvēja cilvēki, kuri jau vairāk nekā piecus gadus dzīvo Latvijā un brīvi pārvalda arī latviešu valodu. Luciano, portugāļu valodas pārstāvis no Brazīlijas, atklāja kādas ir lielākas atšķirības portugāļu valodā Brazīlijā un Portugālē.

Eiropas Valodu dienas 2010. Ogre

Savukārt Arturas, lietuviešu valodas pārstāvis, kurš ir arī grupas “h2o” ģitārists, savā atraktīvajā prezentācijā iemācīja vairākas noderīgas frāzes lietuviešu valodā. Arturas salīdzināja arī latviešu un lietuviešu valodas kopumā, atklājot apmeklētājiem arī nelielus valodu pārpratumus no dzīves, abām valodām sajaucoties. Piemēram, jautājums “Kāda spalva tev patīk?”, protams, šķiet dīvains, ja mēs nepārzinam lietuviešu valodu, kurā vārds “spalva” nozīmē “krāsa”. Arturas prezentācijas noslēgumā apmeklētājus iepriecināja ar atpazīstamo dziesmu ģitāras pavadījumā, kuras izpildījumam pievienojās arī pārējie viesi.

Fatih, brīvprātīgais jaunietis no Turcijas, salīdzinot savas tautas un latviešu mentalitātes, atklāja daudzas kultūras atšķirības gan jauniešu uzvedībā, gan vispārējā uztverē. Līdzīgi domā arī Manuels no Spānijas, arī viņš atrodas Latvijā Eiropas Brīvprātīgajā darbā. Kā piemēru abi jaunieši minēja faktu, kā Latvijā cilvēki sarunas laikā ietur daudz lielāku distanci, nekā cilvēki viņu pārstāvētajās valstīs, kā arī to, ka Latvijā cilvēki nepievērš tik lielu nozīmi acu kontaktam, kā to dara turki un spāņi un kuriem tā ir neatņemama sarunas sastāvdaļa un cieņas apliecinājums. Fatih un Manuels vairākkārt lekciju laikā uzjautrināja apmeklētājus ar dažādiem piemēriem no dzīves, kurus viņi piedzīvoja nesen Latvijā.

Pasākumu noslēdza melodiska Prāta Vētras grupas “Spogulīt, spogulīt” dziesma pasākuma dalībnieku izpildījumā un ģitāras pavadījumā, tādējādi atklājot arī cittautu viesiem latviešu valodas skanīgumu.

Kā atzīst Manuels, brīvprātīgais no Spānijas,- “Eiropas Valodu Diena ir lieliska iespēja satikt cilvēkus no citām valstīm, uzzināt daudz jauna par viņu pārstāvēto valodu un kultūru, un vienkārši atraktīvi pavadīt dienu multikulturālā vidē”.

Pasākumu organizēja AEGEE-Ogre.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.