Grāmata. Forma. Stabilitāte.

Publicēts: | Atjaunots:


Latvijas Nacionālā bibliotēka. Logo.
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Logo.

Trešdien, 2023. gada 20. decembrī Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notiks izglītojoša diskusija ar nosaukumu “Grāmata. Forma. Stabilitāte.”, kuru rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB). Pasākums, kas sāksies plkst. 15.00, pievērsīsies jautājumam par grāmatas formas nemainīgumu laika gaitā un tās materialitātes nozīmi mūsdienu kontekstā.

Diskusijas laikā tiks pētīta grāmatas kā objekta un kultūras fenomena daudzdimensionālā būtība. Grāmata nav tikai teksts, bet arī estētikas, formas un materialitātes avots. Interesanti, ka neskatoties uz tehnoloģiju attīstību, digitalizāciju un mainīgām lasītāju prasībām, grāmatas forma ir saglabājusi savu stabilitāti jau vairākus gadsimtus. Šī diskusija atklās, kā 15. un 16. gadsimta grāmatu veidošanas principi – tipogrāfija, maketēšana, teksta lasāmība – joprojām ir būtiski mūsdienās.

Pasākumā piedalīsies dažādu nozaru eksperti, kas sniegs savu skatījumu par cilvēka, tehnoloģiju un materiālu mijiedarbību grāmatu ražošanas procesā. Starp tiem ir LMA docents un mākslinieks Armands Zelčs, “Arctic Paper” pārstāve Lolita Butāne un LNB Speciālo krājumu departamenta vadītāja Dagnija Baltiņa. Diskusiju vadīs Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektore Ieva Bečere.

Turklāt pēc diskusijas apmeklētājiem būs iespēja aplūkot LMA Grafikas dizaina studentu darbu izstādi, kā arī īpaši atlasītu “Arctic Paper” grāmatu izlasi. Šis pasākums ir svarīgs ievads gaidāmajai izstādei “Teksts mūs neinteresē”, kas notiks LNB no 2024. gada 18. janvāra. Izstāde pievērsīsies grāmatas materialitātei un formas stabilitātei cauri laikiem, izceļot Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbus.

Šis pasākums ir daļa no Latviešu grāmatas piecsimtgadei veltītas lasījumu programmas, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Tā ir unikāla iespēja ikvienam interesentam dziļāk iepazīt grāmatas kā mākslas un kultūras objekta nozīmi un evolūciju.

Dalība pasākumā bez maksas, bet lūgums reģistrēties ŠEIT.

Latvijas Nacionālā bibliotēka. Logo.
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Logo.

2 Replies to “Grāmata. Forma. Stabilitāte.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.