KAISLĪBAS UN NOSLĒPUMI: Marģera Zariņa jubilejas koncerts

Publicēts:


Komponists un rakstnieks Marģeris Zariņš (1910–1993) dzimis Jaunpiebalgā, studējis Latvijas konservatorijā un Jelgavas skolotāju institūtā. No 1940. līdz 1950. gadam viņš ir Dailes teātra Mūzikas daļas vadītājs, vēlāk Latvijas Komponistu savienības valdes priekšsēdis. 1939. gadā Zariņš saraksta savu pirmo operu Kungs un spēlmanis, pēc sešpadsmit gadiem Uz jauno krastu, bet mūzikas gardēžu atmiņā īpašu vietu ieņem viņa mūzika kinofilmām Ceplis un Pie bagātās kundzes, kora dziesmas un ērģeļmūzika. Marģeris Zariņš rakstījis recenzijas, mūziķu un komponistu portretus, ceļojumu iespaidus un atmiņas. 60. gadu beigās komponists pievēršas daiļliteratūrai.

Vilumanis. Kārkliņš. Zariņš

Marģeris Zariņš ir arī centrālais tēls šīgada Latvijas Jaunās mūzikas dienās. Viņa mūzika ir ārkārtīgi daudzveidīga, tāpat kā Zariņa stāsti, tā aizrauj ar īpašu burvību. Arī savos prozas darbos Marģeris Zariņš ir un paliek komponists. Viens diriģenta zižļa mājiens, un viss jau ir citādi. Stāsti un noveles rakstītas bez respekta pret realitāti un visu, kas īstenībā varētu vai nevarētu notikt. Akordi no komponista nošu lapas pārceļo uz viņa grāmatu lappusēm, piedāvājot neatkārtojamu fantāzijas lidojumu, ko pavada gaiši smeldzīga nots, visur un visneiedomājamākajos veidos meklējot harmoniju.

Literatūras kritiķis Guntis Berelis Marģeri Zariņu raksturo kā latviešu literatūras postmodernisma tēvu, savukārt mūzikas žurnālists Orests Silabriedis aizrautīgo un netverami mainīgo mūzikas klasiķi dēvē par azartisku stila hameleonu.

Koncertzālē AVE SOL 22. aprīlī plkst.19:00

Madrigāli un dziesmas ar Ērika Ādamsona, Frederika Garsijas-Lorkas un Rabindranata Tagores vārdiem. Oratorija “Mahagoni” un ērģeļmūzika.

Romāna “Viltotais Fausts jeb Pārstrādāta un papildināta pavārgrāmata” un Marģera Zariņa “Nepabeigto memuāru” fragmenti

Koncertā piedalās:

  • Rīgas kamerkoris AVE SOL
  • Profesionālā pūtēju orķestra RĪGA mūziķi

Solisti:

  • Ilona Bagele,
  • Viesturs Jansons,
  • Ieva Dzērve,
  • Matīss Circenis,
  • Aija Ziņģīte

Diriģenti:

  • Uldis Kokars un Mārtiņš Klišāns

Marģera Zariņa noslēpumus un kaislības izzinās muzikologs Orests Silabriedis un radiožurnālists Eduards Liniņš.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.