Kazahstānas filmu nedēļa (23.-31. marts). Bez maksas.

Publicēts:


Kopš vakardienas ir sākusies Kazahstānas filmu nedēļa kinoteātrī “Rīga” un Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” ar 11 neaizmirstamiem filmu vakariem.

Astoņās dienās astoņas aizraujošas filmas par dzīvi un mīlestību, par stepes ļaudīm un tālo Kazahstānu

Kazahstānas Filmu nedēļa. Sumatoha.

Kazahstāna ir devītā lielākā valsts pasaulē, tās teritorija sasniedz 2,7 miljonus kvadrātkilometru un plešas no Kaspijas jūras austrumos līdz Altaja kalniem rietumos, no Rietumsibīrijas plašumiem ziemeļos līdz Centrālās Āzijas oāzēm un tuksnešiem dienvidos. Kazahstānas zemes platība pielīdzināma visai Rietumeiropas teritorijai, tā noaugusi pļavām, kur plešas nepārredzama stepe, kas dažviet atgādina košu lupatu deķi. Raiba kā lupatu deķis ir arī mazā kazahu puisēna Kenžes pasaule komēdijā Lupatu deķis, kuru filmā atklāj sešgadīgais zēns. Neticami notikumi ir viņa ikdiena. Plašajā stepē Kenže iepazīst prieku, vilšanos, vientulību un patiesu draudzību. Kazahstānas filmas stāsta par savas zemes ļaudīm, skaisto dabu un vienkāršo ikdienu, kas ietērpta košos etnogrāfisko motīvu fragmentos, sekojot savu varoņu dzīvei ne tik distancēti, kā to raduši redzēt eiropieši. Šeit daba un cilvēks savās izjūtās ir viens vesels. Kazahstānas kino aizrauj ar tiešumu pārdzīvotajā.

Repertuārā iekļauti ne tikai oriģinālscenāriji, bet arī literārie ekranizējumi. Uz ekrāna atdzimst Čingiza Aitmatova stāsts par zirgu Gulsari un viņa saimnieku skarbajā 50 gadu realitātē. Atdzimšanas salā režisors Rustems Abdraševs izstāsta sava tēva, dzejnieka Žaraskana Abdraševa mīlestības stāstu. Drāma Striž vēsta par kādas meitenes dzīves pieredzi saskaroties ar skarbo dzīves realitāti ģimenē. Dāvana Staļinam atklāj Staļina laika represijas valstī. Mustafa Šokajs ir stāsts par cilvēku, kas cīnās par savas tautas labklājību, bet viņa sacelšanās cieš neveiksmi un Mustafa dzīvi pavada trimdā. Viseiropeiskākais laikam ir kinematogrāfisks vēstījums par kāda veca dzelzceļa apgaitnieka ģimeni Dzelzceļnieka piezīmes, kas ieskicē konfliktu starp aklā dzelzceļnieka intuīciju un moderno mēraparātu negrozāmo patiesību brīdī, kad ierodas kontrolieris.

Kazahstānas filmu programma sniedz ieskatu tautas kultūrā, piedāvājot krāšņus dabas skatus, skaistus un par savu zemi lepnus cilvēkus. Tas ir saistošs un aizraujošs stāsts.

Filmu nedēļas atklāšana 23.martā 19.00 kinoteātrī Rīga

Kazahstānas filmu nedēļa programma

Kinoteātrī Rīga

  • 23.03.plkst. 19.00 un 28.03.plkst.18.00 Lupatu deķis
  • 24.03.plkst.17.00 Mustafa Šokajs
  • 25.03.plkst. 17.00 Atdzimšanas sala
  • 26.03.plkst.18.00 Striž
  • 27.03.plkst. 12.30 Vai tev vajag kucēnu?
  • 27.03.plkst.18.00 Dāvana Staļinam
  • 29.03.plkst.18.00 Dzelzceļnieka piezīmes
  • 30.03.plkst.18.00 Ardievu, Gulsari!

Kultūras un atpūtas centrā IMANTA

  • 29.03. plkst. 19.00 Ardievu, Gulsari!
  • 31.03.plkst. 19.00 Lupatu deķis

Kazahstānas filmu nedēļa. Filmu apraksti

Ardievu, Gulsari!

Drāma, 2008, 102 min; Režisors: Ardaks Amirkulovs; Lomās: Dogdurbeks Kidiralijevs, Nurlans Sanžars, Raihana Aitkožanova

Skaistulis Gulsari ir zirgkopja Tanabaja prieks un lepnums. Viņu draudzība top pārbaudīta, kad kolhoza funkcionārs nolemj ērzeli iegūt savā īpašumā. Skaudrā 50. gadu padomju Kazahstānas dzīves tēlojuma pamatā ir Čingiza Aitmatova stāsts.

Lupatu deķis

Komēdija, ģimenes filma, 2007, 97 min; Režisors: Rustems Abdraševs; Lomās: Nuržumans Ihtimbajevs, Tamāra Kosubajeva, Kudaibergens Sultanbajevs

Raiba kā vecmāmiņas lupatu deķis ir pasaule, kuru pamazām atklāj sešgadīgais Kenže. Neticami atgadījumi ir viņa ikdiena, un plašajā stepē puisēns iepazīst prieku un skumjas, vilšanos un patiesu draudzību.

Mustafa Šokajs

Biogrāfiska drāma, 2008, 165 min; Režisors: Satibaldi Narimbetovs; Lomās: Azizs Beišenalijevs, Karina Abduļina, Igors Guzuns, Antons Mjasņikovs

Viņš sapņoja par savas tautas neatkarību un labklājību, taču pēc neveiksmīgas sacelšanās organizēšanas bija spiests aizvadīt mūžu trimdā. 20. gadsimta sākuma ievērojamā kazahu politiķa, vēsturnieka un revolucionāra Mustafas Šokaja dzīvesstāsts.

Atdzimšanas sala

Romantiska drāma, 2004, 80 min; Režisors: Rustems Abdraševs; Lomās: Temiržans Daņijarovs, Žanela Makažanova, Sajats Merekenovs

60. gadu sākums. Pārcēlusies uz dzīvi pie Arāla jūras, Žibeka iemīlas vietējā puisī Žarasā. Pusaudžu mīlestība saskaras ar pieaugušo nosodījumu, un Žarass pamet ciemu. Poētiskā filma balstīta režisora tēva – dzejnieka Žaraskana Abdraševa pieredzē.

Striž

Drāma, 2007, 80 min; Režisors: Abajs Kulbajs; Lomās: Inesa Kislova, Anara Kakenova, Merlens Kaldibalins

Spurainā pusaudze Ainura meklē savu vietu naidīgā pasaulē. Viņas mātei vairāk par meitu rūp tās patēvs – dzērājs, klasē viņu nežēlīgi izsmej, bet vienīgā draudzene nepatiesi apvaino Ainuru zādzībā. Priekšā vēl smagāki triecieni, tomēr padoties nav meitenes dabā.

Vai tev vajag kucēnu?

Ģimenes filma, 2004, 70 min; Režisors: Kano Kasimbekovs; Lomās: Azamats Omarovs, Atageldi Ismailovs, Tamāra Kosubajeva

Azamats, ciemojoties pie vectēva laukos, izglābj trīs bezpalīdzīgus kucēnus. Pieaugušie nebūt nav sajūsmā par zēna jaunajiem draugiem, taču Azamats ir gatavs uz visu, lai atrastu kucēniem drošas mājas.

Dzelzceļnieka piezīmes

Drāma, 2006, 64 min; Režisors: Žanabeks Žetjurovs; Lomās: Nuržumans Ihtimbajevs, Šinara Čanisbekova, Nurlans Aibosinovs

Attālā dzelzceļa stacijā  dzīvo vecs dzelzceļa apgaitnieks ar ģimeni. Kādu dienu stacijā ierodas kontrolieris no pilsētas, kura modernās aparatūras rādījumi par sliežu ceļu stāvokli ir pretrunā ar aklā vecīša intuīciju…

Dāvana Staļinam

Drāma, 2008, 97 min; Režisors: Rustems Abdraševs; Lomās: Nuržumans Ihtimbajevs, Jekaterina Redņikova, Dalens Šintemirovs

Staļina represiju laikā  izsūtītais ebreju zēns Saška nonāk nelielā Kazahstānas ciematā, kur padomju varas ēnā rimti sadzīvo visdažādāko tautību un ticību ļaudis. Tomēr miers ir mānīgs, un tikai brīnums spēj glābt Sašku no brutālās realitātes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.