Lībiešu dienas pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā: Kultūras mantojuma izcelšana

Publicēts: | Atjaunots:


Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 2023.
Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 2023.

Sestdien, 2023. gada 16. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks Novadu dienas ietvaros īpašs pasākums – Lībiešu diena. Šī diena simbolizē gan Latvijas lībiskās saknes, gan ir daļa no Lībiešu mantojuma gada noslēguma. LU Lībiešu institūta un dažādu lībiešu kopienas dalībnieku sadarbībā organizētais pasākums sniedz iespēju iepazīties ar lībiešu kultūru un valodu.

Pasākuma programmu raksturo muzikālo kolektīvu sniegumi, kas atspoguļo lībiešu valodas skanējumu. Starp tiem ir Rīgas ansamblis “Līvlist”, Tārgales “Kāndla”, Ventspils “Rāndalist”, kā arī Aizkraukles “Karikste” un Lēdurgas “Putni”. Šie uzstāšanās brīži ne tikai piedāvā klausītājiem iespēju baudīt lībiešu mūzikas daudzveidību, bet arī veicina lībiešu kultūras saglabāšanu un popularizēšanu.

Papildus muzikālajam piedāvājumam, apmeklētājiem tiek dota iespēja piedalīties jaunāko grāmatu un projektu prezentācijās. Interesanti būs uzzināt par LU Lībiešu institūta un SIA “Jāņa sēta” radīto tīmekļa karšu servisu lībiešu valodā, kā arī Kārļa Vērdiņa dzejas krājumu “Lībiešu balādes”. Šīs prezentācijas ne tikai papildina kultūras piedāvājumu, bet arī atspoguļo lībiešu mantojuma nozīmi mūsdienās.

Pasākums ir arī iespēja iegādāties lībiešu mantojumā balstītas Ziemassvētku dāvanas, tādējādi veicinot lībiešu amatu un tradīciju saglabāšanu. Arī lībiešu uzkodu klāsts sniegs ieskatu tradicionālajā lībiešu virtuvē, radot īpašu pieredzi pasākuma apmeklētājiem.

Lībiešu diena ir arī platforma, kurā apmeklētāji var uzzināt par dažādām lībiešu mantojuma iniciatīvām un projektiem dažādos Latvijas novados. Šāda veida informācijas apmaiņa ir būtiska lībiešu kultūras saglabāšanai un attīstībai.

Pasākums ir veltījums LU Lībiešu institūta piecgadēm, kā arī ir daļa no UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra atbalstītā Lībiešu mantojuma gada. Šis gads ir bijis bagāts ar dažādiem pasākumiem un iniciatīvām, kas veicinājuši lībiešu kultūras izpratni un atzinību.

Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir izcils piemērs tam, kā kultūras mantojumu var ne tikai saglabāt, bet arī padarīt to pieejamu plašākai sabiedrībai. Pasākums sniedz iespēju iepazīt lībiešu kultūru tās dažādajās izpausmēs, veicinot gan kultūras izglītību, gan lībiešu mantojuma popularizēšanu.

Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 2023.
Lībiešu diena Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 2023.

Programma

  • 12.30 lībiešu ansambļi “Līvlist” (Rīga), “Kāndla” (Tārgale), “Rāndalist” (Ventspils),
  • 14.00 tiks prezentēti Lībiešu mantojuma gadā tapušie izdevumi,
  • 14.30 “Karikste” (Aizkraukle) un “Putni” (Lēdurga),
  • 15.00 tiks atvērts izdevniecības “Neputns” izdotais Kārļa Vērdiņa dzejas krājums “Lībiešu balādes” latviešu un lībiešu valodā,
  • 16:00 jauktais koris “Lōja” (Salaspils),
  • 16.30 pasākumu noslēgs LU Lībiešu institūts un SIA “Jāņa sēta”, prezentējot kopdarbā tapušo tīmekļa karšu servisu lībiešu valodā, kas turpmāk būs pieejams platformā balticmaps.eu.

2 Replies to “Lībiešu dienas pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā: Kultūras mantojuma izcelšana

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.