Miķeļa Mūrnieka un Karlīnas Mežeckas izstāde – Security Patterns

Publicēts: | Atjaunots:


Security Patterns (Miķelis Mūrnieks, Karlīna Mežecka, Žanete Liekite)
Security Patterns (Miķelis Mūrnieks, Karlīna Mežecka, Žanete Liekite)

No 14. janvāra līdz 11. februārim galerijā LOW ir skatāma mākslinieku Miķeļa Mūrnieka un Karlīnas Mežeckas izstāde “Security Patterns“. Ilustrējot pārdomas par aizsardzības funkcionālo un garīgo mierinājumu, izstādē mākslinieki dekonstruē pavisam ikdienišķu un pilsētvidē nereti sastopamu arhitektonisku detaļu – logu restes. Izstādes kuratore: Žanete Liekite.

Fragmentā par izstādi Žanete Liekite vēsta: “Šīs meditācijas par drošības struktūrām vērš uzmanību uz amizantiem rituāliem, kas tiek piekopti, kad piezogas bailes izaicināt nevēlamo. Rituālu formas laika gaitā ir mainījušās, bet pamanot, cik daudz sakrālās un profānās antitēzes vēl aizvien ir noslēpušās laikmetīgā cilvēka ikdienā, neatliek nekas cits kā vien ar vieglu ironiju sazemēt savu satraukumu un kautrīgi uzturēt klusu, tikko pamanāmu cerību, ka mūsu darbības neierosinās kādu nevēlamu likteņa loteriju. Dekartiskā manierē, reliģiskai sfērai pārlieki vienkāršotā un empīriskajai pasaulei pārāk mistiskā matērijas izpratnē, izstādes priekšplānā tiek izvirzīta ķermeņa un gara dihotomija. (..)

Security Patterns (Miķelis Mūrnieks, Karlīna Mežecka, Žanete Liekite)
Security Patterns (Miķelis Mūrnieks, Karlīna Mežecka, Žanete Liekite)

Lai arī laikmetīgajā pasaulē ir zuduši vienojošie garīgie orientieri, tieksme ielūkoties viņpus jutekliski tverāmā lauka joprojām ir dziļi iesakņota cilvēka iedabā, kaut arī bez izteiktas prasmes nošķirt eņģelisko, dēmonisko vai vienkārši iztēles rezultātus. Saglabājot gan šo neviltoto interesi, gan arī cilvēcīgo bijību pret pasauli aiz tveramās robežas, izstādē tiek attēlota estētiska laicīgā virzība ikdienišķā pastaigā gar kāda iekšpagalma logiem, ar dziļi ietvertu gara cerību, balstītu simbolos, nejaušos objektos un citās ne vienmēr pamatotās un bieži vien pašizdomātas mitoloģijas niansēs.”

Miķelis Mūrnieks

Miķelis Mūrnieks (1995) 2019. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Kustība. Attēls. Skaņa nodaļu, iegūstot bakalaura grādu ar darbu “Māksla laimēt” un šobrīd iegūst izglītību Sandberga Institūtā, maģistra programmā “Dirty Art Department”. Kopš 2017. gada piedalās grupas izstādēs un 2019. gadā sarīkojis personālizstādi “Laikmetīgais Vandālisms”. Iepriekš piedalījies Tēlniecības kvadrenālē “Demokrātijas brīnums” ar darbu “Aurora”, grupas izstādē “Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām”, Rīgas fotomēneša 2020 pilsētvides ekspozīcijā ar instalāciju sabiedriskā transporta pieturvietā u.c. Jaunais mākslinieks savā radošajā darbībā izmanto atsauces uz ready-made mākslas žanru, veidojot objektus un instalācijas no atpazīstamiem materiāliem un formām. Par vienu no galvenajiem Miķeļa Mūrnieka izteiksmes līdzekļiem kļuvusi laikmetīgajai kultūrai atbilstoša sociālā kritika, kuru caurstrāvo ironisks un sabiedrību analizējošs raksturs.

Karlīna Mežecka

Karlīna Mežecka (1995) 2020. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas nodaļu ar bakalaura darba projektu “Vidusjūras baseins”, ko vēlāk realizēja tā gada Tēlniecības Kvadriennāles “Demokrātijas Brīnumi” ietvaros. Pašlaik studē Maģistrantūras līmeņa programmā Karaliskajā Mākslas koledžā (Royal College of Art) Londonā keramikas un stikla nodaļā, kā arī paralēli iziet praksi Everyday Gallery Antverpenē, Beļģijā kā galerijas asistente. Jaunā māksliniece savā praksē apvieno izteikti praktiskās un tehnoloģiskās zināšanās keramikas arodā caur laikmetīgu prizmu, pievēršoties jautājumiem par keramikas materiālu izmantošanu starp-disciplinārā mērogā, gan instalācijas elementos, gan pētot šī materiāla lomu kā vidi definējošu elementu.

Žanete Liekite

Žanete Liekite (1995) šobrīd studē maģistrantūrā Latvijas Mākslas akadēmijas Kuratoriālajā programmā. Ieguvusi pieredzi darbā Kim? laikmetīgās mākslas centrā (2018 – 2020) un Viļņas Laikmetīgās mākslas centrā, CAC (2021), piedaloties vairākos starptautiskos projektos kā 13. Baltijas triennāle “Atbrīvoties no rēgiem” (Give Up the Ghost); 2019. gada Latvijas paviljona izstāde – Daigas Grantiņas “Saules Suns” 58. Venēcijas mākslas biennālē, kuratores Zanes Onckules veidotā izstāde “Nervozā gara faktūra”, 14. Baltijas triennāle Viļņā u.c.

Apmeklējumam

Izstāde apskatāma:

  • T-P: 15.00 – 18.00
  • S: 14:00 – 17.00 
  • Sv-O – slēgts 

Galerija LOW, Lāčplēša iela 78A, LV-1011, (automazgātuves otrajā stāvā)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.