Muzejs RĪGAS BIRŽA iesaista Latvijā dzīvojušus ārzemniekus projektā “Sākt ar mākslu – Start with Art”

Publicēts: | Atjaunots:


Eiropas mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Kristiāna Zelča
Eiropas mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Kristiāna Zelča

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA no 2021. gada jūlija līdz novembrim īstenojis projektu “Sākt ar mākslu – Start with Art”. Tā rezultātā izveidotas astoņas īsfilmas, kurās ar saviem stāstiem par muzeja kolekcijas priekšmetiem dalās projekta dalībnieki no Baltkrievijas, Austrālijas, Lielbritānijas, Itālijas, Ķīnas, Vācijas, kā arī Latvijā dzīvojoši krievi.

Īsfilmas tapušas latviešu un angļu valodā ar dalībnieku personīgo interpretāciju par Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā aplūkojamajiem darbiem, aicinot iepazīt tos no nebijuša un unikāla skatpunkta.

Projekta “Sākt ar mākslu – Start with Art” mērķis jau sākotnēji bija radīt iespēju iesaistīt muzeja kolekcijas priekšmetu interpretēšanā ne tikai izstāžu kuratorus un mākslas vēsturniekus, bet arī dažādas Latvijā dzīvojošās ārzemnieku kopienas, tādā veidā apvienojot kultūras zināšanas ar akadēmiskajām zināšanām.

Dalībniekus vieno interese par kultūru un tās procesiem

Astoņu projekta dalībnieku vidū ir mākslas, kultūras un filoloģijas studenti, literāti un topošie audiovizuālās jomas speciālisti. Viņus visus vieno interese par kultūru un tās procesiem, vizuālo mākslu un radošā vēstījuma izveidi.

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA iepazīšana no stāstnieka skatpunkta bija patiesi vērtīga un atklāsmju pilna. Mani apbūra vairāki mākslinieki, par kuriem iepriekš nebiju neko zinājusi, piemēram, gleznotājs Hanss Makarts un nenogurdināms ceļotājs un mistiķis Nikolajs Rērihs. Nemaz nerunājot par kādu citu atklājumu – keramiku. Iesaku apskatīt brīnišķīgo keramikas lustru! Šajā projektā bija grūti izvēlēties tikai vienu mākslas darbu, jo muzejā ir tik daudz stāstu, kas gaida to izstāstīšanu.

Emma Beikere – viena no stāsta autorēm
Rēriha mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Agnese Tauriņa
Rēriha mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Agnese Tauriņa

Lieliska iespēja apvienot pieredzi un skatījumu

Trīs mēnešu laikā tika attīstītas un stiprinātas zināšanas par mākslas mediāciju, stāstījuma veidošanu un digitālo stāstniecību. Sadarbībā ar valodnieci Aigu Veckalni dalībnieki apguva iemaņas, kā sagatavot audiovizuālam saturam atbilstošu un interesi piesaistošu vēstījumu.

Tā ir lieliska iespēja apvienot dalībnieku pieredzi un skatījumu, krāšņo muzejā pieejamo mākslas kolekciju un stāstniecības spēku. Īsfilmu pamatā ir dalībnieku asociācijas par mākslas darbos attēlotajām tēmām, notikumiem, tēliem, kā arī viņu pieredze, vēsturiskās un vizuālās atsauces. Mani aizrāva iesaistīto ārvalstnieku radošās idejas, un esmu priecīga, ka ar šiem stāstiem varēs iepazīties ikviens.

Aiga Veckalne

Īsfilmas radītas sadarbībā ar video studiju “Later” un būs aplūkojamas pie dalībnieku izvēlētajiem mākslas darbiem divās muzeja pastāvīgās ekspozīcijas telpās – Eiropas mākslas galerijā un Rēriha gleznu galerijā, kā arī muzeja sociālo tīklu kanālos YouTube, Instagram un Facebook.

Eiropas mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Kristiāna Zelča
Eiropas mākslas galerija. Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, 2021. Foto: Kristiāna Zelča

RĪGAS BIRŽA – kultūras saskarsmes krustpunkts starp Austrumiem un Rietumiem

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir kultūras apmaiņas un satikšanās vieta, kas tiecas būt saskarsmes krustpunkts starp Austrumiem un Rietumiem un starp dažādām sociālām grupām. Muzejs ir nacionāli lielākā un plašākā ārzemju mākslas darbu mājvieta Latvijā, kas ļauj atklāt daudzveidīgus tematus, stāstus, atmiņas un sarunas, uzsverot mākslas un kultūras nozīmi cilvēku dzīvēs.

Projekts īstenots pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “KultūrELPA”.

PROJEKTA AUTORES:

Krista Gabrāne, Sandra Ķempele

PROJEKTA DALĪBNIEKI:

Emma Beikere (Emma Baker), Paulīne Letermane (Pauline Letermann), Kristīne Romanova (Кристина Романова), Izabella Koltone (Izabela Colton), Džiordžia Žanga (Giorgia Zhang), Viktorija Petriščeva (Виктория Петрищева), Džiovanni Dominoni (Giovanni Dominoni), Lūks Velšs (Luke Welsh)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.