Pieejams atbalsts digitālo kultūras norišu radīšanai


Latvijas skolas soma
Latvijas skolas soma. Publicitātes foto, Kultūras ministrija

Kultūras un mākslas profesionāļiem pieejams atbalsts jaunu kultūras norišu radīšanai bērniem un jauniešiem programmā “Latvijas skolas soma”. Covid-19 pandēmijas radīto ierobežojumu apstākļos atbalsts pieejams arī tiešsaistes un digitālu profesionālās mākslas norišu izveidei. Pieteikumus Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” digitālā satura radīšana” konkursam var iesniegt līdz 2021. gada 23. maijam.

Pielāgojot mācību procesu Covid-19 pandēmijas radītajiem ierobežojumiem, 2020./2021. mācību gadā Kultūras ministrijas administrētajā kultūrizglītības programmā “Latvijas skolas soma” aizvien plašāk skolās visā Latvijā tiek izmantotas tiešsaistes un digitālās kultūras norises, t. sk.,

  • teātra izrādes un koncertsarunas,
  • tiešsaistes muzejpedagoģiskās nodarbības,
  • attālinātas tikšanās ar māksliniekiem un rakstniekiem,
  • kā arī kinolektoriji.
Latvijas skolas soma
Latvijas skolas soma. Publicitātes foto, Kultūras ministrija

Nepieciešamības pēc radusies darbības forma atklājusi virkni priekšrocību un ieguvumu, tāpēc būtiski paplašināt kvalitatīvu šāda veida piedāvājumu klāstu dažādām vecumgrupām un dažādās kultūras nozarēs.

Konkursā plānots atbalstīt projektu pieteikumus, kuru rezultātā tiks izveidotas mākslinieciski augstvērtīgas kultūras norises bērnu un jauniešu auditorijai dažādos žanros un to apvienojumā, kas ietver ar mākslinieciskiem izteiksmes līdzekļiem skaidri izteiktu saturisko vēstījumu un rosina diskusiju par aktuāliem jautājumiem, kā arī sekmē mākslas izziņas procesu un emocionālo līdzpārdzīvojumu un veido izpratni par Latvijas kultūras vērtībām un laikmetīgajām izpausmēm. Norisēm jābūt regulāri pieejamām; tās var būt tiešsaistes nodarbības, kas notiek reāllaikā, vai iepriekš nofilmētas norises, kas mērķtiecīgi veidotas digitālajam formātam, kā arī abu šo formu apvienojums.

Atbalstīto projektu īstenošanas rezultātā tiek sagaidītas tādas kultūras norises, kas var tikt regulāri izrādītas visa mācību gada laikā, ir sasaistāmas ar mācību un audzināšanas darba saturu, ietver dažādu mākslas nozaru profesionāļu un pedagogu sadarbību. Ieteicamais norises ilgums ir no 40 līdz 60 minūtēm, tām var sekot radošās grupas saruna ar skolēniem; radošās darbnīcas var noritēt līdz 90 minūtēm. Norisēm jābūt veidotām, izmantojot tehnoloģijas un interneta platformas, kas nodrošina iespējami augstu skaņas un attēla kvalitāti, kā arī ņemot vērā reālos skatīšanās tehniskos apstākļus skolās un/vai skolēnu dzīvesvietās.

“Digitālās norises, saglabājot augstu māksliniecisko kvalitāti un saikni ar skolēnu vecumposmu un mācību saturu, paplašina izvēles iespējas un pieredzi. Tās ļauj pavisam viegli nokļūt teātra izrādē vai koncertzālē otrā Latvijas pusē, izzināt kāda muzeja krājumus, kas citādi apmeklētājam paliek neredzami, sarunāties ar māksliniekiem vai rakstniekiem un darīt to visu mācību stundu laikā vai vakarā kopā ar ģimeni. Tā mācīšanās kļūst aizraujošāka un gūtā pieredze – daudzveidīgāka, radot vēlmi turpmāk redzēt un dzirdēt iepazītās norises “dzīvajā”,” stāsta programmas “Latvijas skolas soma”

vadītāja Aija Tūna, atsaucoties uz līdz šim saņemto skolu pieredzi digitālo norišu izmantošanā programmas ietvaros.

Konkursa mērķis ir sekmēt tādu digitālo kultūras norišu veidošanu, kas atbilstoši vecumposmam uzrunā bērnu un jauniešu auditoriju, veicinot izpratni par Latvijas valsts kultūras vērtībām, laikmetīgajām izpausmēm un mūsdienu radošajiem procesiem, veicina piederības izjūtu un vēlmi līdzdarboties, atbilstoši programmas “Latvijas skolas soma” mērķim.

Mērķprogramma neatbalsta organizācijas materiāli tehniskās bāzes pilnveidošanu un tehnisko līdzekļu iegādi, kas nav būtiski konkrētās programmas īstenošanai, izdevējdarbības projektus un jaunu filmu veidošanas projektus.
Mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” digitālā satura radīšana” finansējumam atvēlēti 100 000 eiro. Pieteikumi tiks pieņemti no 2021. gada 22. aprīļa līdz 23. maija plkst. 23.59.

Piektdien, 2021. gada 30. aprīlī, plkst. 11.00 tiešraidē platformā Zoom un VKKF Facebook kontā https://go.mediabox.lv/3ayxdxM norisināsies informatīvais seminārs par pieteikuma sagatavošanu konkursam. Semināram aicinām pieteikties, aizpildot anketu līdz 28. aprīlim šeit: https://go.mediabox.lv/2PhOeow .

Vairāk par projektu iesniegšanas kārtību un vērtēšanas kritērijiem – VKKF mājaslapā https://www.kkf.lv/. Projekta pieteikums jāiesniedz projektu pieteikumu sistēmā https://go.mediabox.lv/kkfkulturaskarte .

Programmas “Latvijas skolas soma” mērķis ir dot iespēju izglītojamiem iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā), sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu. Bagātinot un padarot daudzveidīgāku ikdienas mācību procesu, programma izpelnījusies augstu atzinību gan no pedagogu, gan skolēnu, vecāku un kultūras profesionāļu puses, uzsverot nepieciešamību turpināt tās darbību.

Programmas “Latvijas skolas soma” saturs un īstenošanas veids sasaucas ar izglītības reformu, nodrošinot iespēju pieredzēt kultūras norises kā mūsdienīgu pedagoģisko pieeju. Vienlaikus tā sniedz plašas nodarbinātības iespējas kultūras nozares profesionāļiem un veido nākotnes auditoriju Latvijas kultūras norisēm.

Plašāk par programmu “Latvijas skolas soma”: https://go.mediabox.lv/skolassomalv100

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.