Rīgas mākslas telpā atklās laikmetīgo mākslu no Brēmenes

Publicēts:


4. septembrī plkst. 16:00 Rīgas pilsētas izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” atklās izstādi “Skatīties zvaigznēs / Sterne sehen“, kura sola pārsteigt skatītāju ar patiesu stilu, mediju un rokrakstu daudzveidību.

Super 8 Abend 2010. Artspace

Brēmene un Rīga ir sadraudzības pilsētas jau 25 gadus un šogad svin jubileju ar Brēmenes dienām Rīgā no 3. līdz 5. septembrim. 4. septembrī plkst. 16:00 abu pilsētu galvas – Rīgas mērs Nils Ušakovs un Brēmenes birģermeistars Jenss Bērnzens – svinīgi atklās laikmetīgās mākslas izstādi Skatīties zvaigznēs / Sterne sehen Rīgas mākslas telpā. Izstāde piedāvā unikālu iespēju aplūkot 30 autoru darbus, kurus no laikmetīgās mākslas skatuves Brēmenē vai saistībā ar šo pilsētu izvēlējusies kuratore no Rīgas Inga Šteimane.

Skatīties zvaigznēs / Sterne sehen

Izstāde sola pārsteigt skatītāju ar eiropeisku inteliģenci un laikmetīgās mākslas tradīciju, ar stilu un mediju daudzveidību. Tā turpinās kuratores Ingas Šteimanes stratēģiju paplašināt laikmetīgās mākslas jēdzienu Latvijas kultūrtelpā no šodienas fenomena līdz pēctecības apziņai un rādīs gan jaunas instalācijas speciāli Rīgai (Kristians Helvings, Patrīcija Lambertus, Ina Raške), gan populārus darbus – Norberta Švontkovska glezniecību, Horsta Millera objektus, kā arī Eiropā šogad plaši godinātā konceptuālista, 1960. gados sevi par totālo mākslas darbu pasludinājušā Tima Ulriha darbus. Tāpat būs prestižās Brēmenes mākslas balvas (Bremer Förderpreis für Bildende Kunst) laureātu darbi, kas līdztekus mākslai ļaus ieskatīties Brēmenes mākslas dzīves institucionālajā apritē.

Veidojot izstādes stāstu, svarīgs impulss kuratorei ir mūsdienu teorētiķa Borisa Groisa atziņa, ka laikmetīgā māksla ir stratēģiska izpausmju sabalansēšana. Groiss uzsver, ka laikmetīgo mākslu kļūdaini uzskata par tādu, kas akceptē jebko, taču patiesībā tā līdzinās paškritiskam un pašrefleksīvam tīklam, kas uztur pats savu līdzsvaru, precīzi atsaucoties uz pārmērībām kādā no segmentiem. Otrs pieturas punkts izstādes kontūrā ir leģendārā un arvien ietekmīgā beļģa Marsela Brodtēra (Marcel Broodtaers, 1924-1976) secinājums, ka vislabprātāk viņš grib būt saistīts ar tādu radošo brīdi, ko raksturo jēdzieni “heroisks un vientuļš”. Sacīts pirms teju četrdesmit gadiem, tas sasaucas ar Groisa šodienas vīziju par mākslu kā pašregulācijai pakļautu tīklu, kur katra atsevišķa mākslinieka atbildība ir heroiska un vientuļa cīņa par kopējo lietu.

Minimālais punktu skaits, zīmējot laukumu, ir trīs. Meklējot trešo punktu izstādes kontūrā, tiek ielikts “baltais akmens” no Jāņa atklāsmes grāmatas, par kuru teikts: “Tam, kas uzvar, es došu no apslēptās mannas, es viņam došu baltu akmeni, un uz akmens būs jauns vārds rakstīts, ko neviens nezina kā vien tas, kas to dabū.” Katrs jauns vārds, ko uz baltā akmens izlasa kāds heroisks laikmetīgās mākslas vientuļnieks, ir laikmetīgās mākslas ceļš caur ērkšķiem uz zvaigznēm. Skatīties zvaigznēs / Sterne sehen.

Izstādes “Skatīties zvaigznēs / Sterne sehen” mākslinieki

Patricia Lambertus (1970), Aram Bartholl (1972), Sebastian Gräfe (1976), Wolfgang Zach (1949), Stefan Demming (1973), Horst Müller (1949), Timm Ulrichs (1940), Harald Falkenhagen (1956), Jürgen Schmiedekampf (1951), Norbert Schwontkowski (1949), Thomas Behling (1979), Erika Plamann (1954), Heiner Preißing (1945), Herwig Gillerke (1963), Mia Unverzagt (1970), Ina Raschke (1982), Christian Helwing (1969), Christian Haake (1969), Barbara Rosengarth (1964), Claudia Christoffel (1971), Tilman Rothermel (1946), Claus Haensel (1942), Achim Bertenburg (1954), Naivsuperfilm – Claudio Pfeifer (1978), Stephane Leonard (1979), Ralf Küster (1972); Anja Fussbach (1965), Susanne Bollenhagen (1959), Niko Timm (1941), Marikke Heinz-Hoek (1944), Super 8 no / from Filmbüro Bremen.

Savukārt atklāšanas dienā, 4.septembrī, plkst. 18:00 Intro zālē tiks izrādīts Super 8 filmu projekts kā viens no Baltās nakts pasākumiem.

Izstāde “Skatīties zvaigznēs/ Sterne sehen” apskatāma no 5. septembra līdz 3. oktobrim. Izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” atvērta katru dienu 10:00 – 19:00.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.