Tava Pieredze Šeit – jauna laikmetīgās dejas izrāde par sarunas iespējamību

Publicēts:


Ceturtdien, 16. septembrī, plkst. 18:00 un 20:00 Rakstniecības un mūzikas muzejā (Pils laukumā 2) notiks laikmetīgās dejas iestudējuma Tava Pieredze Šeit pirmizrādes, kas top, sadarbojoties amerikāņu horeogrāfei Heterei Olsonei (Heather Olson), Olgai Žitluhinai un viņas dejas kompānijai.

Your experience here / Tava pieredze šeit.

Izrādes Tava Pieredze Šeit impulss ir interese par abstraktās dejas veiksmīga tulkojuma jeb saprašanas grūtībām. Jau sastatot dažādu tautu valodu prakses, iespējams pazust tulkojumā – citās valodās slavenā baleta nosaukumā princese guļ, bet latviešu valodā ir apburta. Vai latvietim gulēšana nešķiet gana poētiska? Puspajokam aizsākušās pārdomas par princesēm, miegu, informācijas mutācijām valodā un vēlmi saprasties, ir aizvedušas līdz laikmetīgās dejas izrādei Tava Pieredze Šeit.

Izrāde necīnās pret komunikācijas problēmu, bet ielūkojas dejas tapšanā. Radošajā procesā tika izmantoti paņēmieni, lai izceltu dabiskos, nenovēršamos pārrāvumus, kas rodas informācijas interpretācijas procesā. Horeogrāfiskais materiāls lielā mērā tapis, abām horeogrāfēm un izrādes dramaturģei Intai Balodei sazinoties pa e-pastu un cenšoties iecerētās kustības tulkot verbālā valodā. Pēc virtuālā procesa vairāku mēnešu garumā, Hetere Olsone ieradās Rīgā, lai klātienē ar dejotājiem strādātu pēc līdzīgas metodoloģijas un ļautos dzīvās pieredzes nesavienojamībai ar shēmām.

Rezultātā izrādi, kas radīta caur vairāku personību filtriem, var uztvert kā metaforu mazajiem pārpratumiem, kas notiek gan sadzīvē, gan atšķirīgu kultūru saskarē. Izrādes norisei izvēlēta vieta – Rakstniecības un mūzikas muzeja zāle –, kas nav neitrāla, bet izceļ atšķirīgos redzējumus. Padomju laika interjers amerikāņu horeogrāfei Heterei Olsonei atgādināja bērnības bailes un vienlaikus interesi par tolaik nesasniedzamo pasauli. Olgas Žitluhinas dejas kompānija jau agrāk iesaistījusies projektos, kas notiek dažādās muzeju telpās, jo muzeji vilina ar savu atvērtību jaunām idejām un gaisā jau esošo informācijas lauku, kas dod iespēju vēstījumam piešķirt papildu dimensijas. Savukārt Rakstniecības un mūzikas muzejs par savu uzdevumu uzskata sekot arī laikmetīgās kultūras procesiem.

Hetera Olsone jau iepriekš viesojusies Latvijā Starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla Laiks dejot tādu spilgtu trupu kā Tere O’Connor Dance un Yanira Castro&Dancers sastāvā. Hetere turpina savu pasniedzējas, dejotājas un horeogrāfes karjeru Ņujorkā, nopietni iedziļinoties un pētot tēmu, savdabīgi interpretējot kultūras tradīcijas un veidojot pārsteidzošas, asprātīgas horeogrāfijas, kas realizē absurda loģikas principus.

Dejo: Ramona Galkina, Dmitrijs Gaitjukevičs, Santa Grīnfelde, Andris Kačanovskis, Valērijs Oļehno, Ilze Zīriņa.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.