UGUNIS KALNOS: Jāņu ielīgošana Dobelē

Publicēts:


2010. gada 22. jūnijā, no plkst. 10. 00 līdz plkst. 16. 00, Dobeles pilsētas vēsturiskajā Tirgus laukumā norisināsies “ZĀĻU TIRGUS”. Tirgotāji – amatnieki un zemnieki – vietējie.

  • Plkst. 21. 30 Dobeles pilsētas kultūras nama kolektīvu gājiens uz pilsdrupām.
  • Plkst. 22. 00 Jāņu ielīgošanas koncerts “UGUNIS KALNOS” ar Dobeles pilsētas kultūras nama kolektīvu un viesmākslinieku piedalīšanos.
  • Plkst. 23.00 zaļumballe. Spēlē Grupa “VARAVĪKSNE”.

“Zāļu tirgū” varēs iegādāties sākot no saimnieku gatavotiem dažādiem sieru veidiem līdz pat amatnieku pašu darinātām rotas lietām un pirts slotām. Kopumā tirgū savus darinājumus piedāvās tirgotāji – amatnieki, kuri paši gatavo dažādas ēdamas lietas, kārumus un zāļu darinājumus – tējas un pītus vainagus. Dobeles pilsētai nozīmīgs ir kļuvis Jāņu ielīgošanas laiks ar ikgadējo “Zāļu tirgu” un Jāņu ielīgošanas tradīcijām, kuras šogad skanēs koncertā “Ugunis kalnos”, kuru rīko Dobeles pilsētas kultūras nams.

Sanāciet ,Jāņu bērni,
Sagaidiet Jāņu dienu!
Jāņu diena lepni nāca
Ugunīs vizēdama.

Jūnijs dāsni dāvā savas neatkārtojamās veltes. Dienas kļuvušas garākas. Zied rozes un peonijas, ir pienācis laiks mieloties ar zemenēm un putukrējumu. Mācības skolās beigušās, sākas atvaļinājumu laiks. Mūsu smaidi kļūst platāki, smiekli skaļāki, sirds atveras. Gada īsākajai naktij tuvojoties, latvieši top priecīgi. Jo priekšā – gada skaistākie svētki – Jāņi.

Jāņu diena ir ne tikai auglības un saules svētki, bet arī sena un tāla tradīcija, kas saglabājusies cauri daudziem gadu simtiem, pat tūkstošiem. Šīs tradīcijas ārējās zīmes ir vainagi, ziedi, līgo dziesmas un ugunis. Drīz visur dzirdēs tradicionālo jautājumu “kur šogad līgosi?”. Ja man to jautātu, es atbildētu, ka līgot sākšu: 22.jūnijā Dobelē ar Zāļu tirgu plkst.10.00 vēsturiskajā Tirgus laukumā.

Vakarā plkst.21.30 ar Dobeles pilsētas kultūras nama kolektīviem kopā dosimies gājienā uz pilsdrupām, kur plkst.22.00 ielīgosim Jāņus koncertā “Ugunis kalnos”. Pēc koncerta visi kopā līksmi dejosim Jāņu bērnu zaļumballē kopā ar grupu “Varavīksne”. Lai Vasaras saulgrieži mūs vienotu kopībā, mēs aicinām Jūs visus nest līdzi Jāņu ziedu pušķus, kurus veidosim ziedu vainagā ap lielo Jāņu ugunskuru . Kad kājas norausīs no zāles rīta rasu, kad pamanīsim saulīti lecam, tad zināsim, kā svētki svētāmi. Priekšā vēl zāļu vakars un Jāņu diena. Mazliet atvilkuši elpu un apvilkuši baltus linu kreklus, izgreznojuši savas mašīnas dosimies ārā no pilsētas pie dabas, svinēt Jāņus, dziedāt Līgo. Lai mirdz ugunis kalnos!

Līga Freiberga

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.